Przy decyzji, gdzie kupić książkę elektroniczną nie zawsze najważniejsza jest cena – mówi Robert Drózd, twórca serwisu i autor Świata Czytników. Często ważniejsze jest to, czy format, w którym kupimy e-booka pasuje do urządzeń, na których będziemy go czytali. Ale dla wielu osób liczy się przede wszystkim to, czy książka nie jest sprzedawana z zabezpieczeniami DRM, które utrudniają korzystanie z niej. W wynikach wyszukiwania na pierwszych miejscu znajdują się pliki bez takich zabezpieczeń.

Reklama

Na początku serwis przeszukuje około 42 tysięcy e-booków, pochodzących z 8 księgarni. Są wśród nich potentaci polskiego rynku tacy jak Nexto i Virtualo, są też małe wydawnictwa jak Escape Magazine. Dla miłośników klasyki literatury w serwisie znalazły się też darmowe e-booki z Wolnych Lektur. Prowadzone są rozmowy z kolejnymi księgarniami.

Jeszcze pół roku temu taki serwis nie mógłby powstać, gdyż nie było czego porównywać – twierdzi Robert Drózd. Jednak od grudnia ubiegłego roku widzimy ofensywę polskich e-booków. W zasadzie nie ma dnia, gdy nie ukazują się nowe tytuły. Cieszy mnie to, że wydawcy nie czekają z założonymi rękami na wejście Amazonu, ale coraz częściej podejmują sami inicjatywę - dodaje.

Serwis ma obecnie charakter publicznej bety, jednak według pierwszych komentarzy, już w tym momencie wypełnia dużą lukę na rynku e-booków w Polsce. Na początku lutego poprosiliśmy czytelników o sugestie co do rozwoju Świata Czytników w serwisie Sugester. Propozycja stworzenia porównywarki dla e-booków znalazła się na pierwszym miejscu spośród około 30 pomysłów. Prace nad serwisem trwały 3 tygodnie - wyjaśnia Drózd.

Reklama

Porównywarka powstała wokół Świata Czytników, który jest polskim centrum informacji na temat czytników książek elektronicznych. W lutym 2012 Świat Czytników miał ponad pół miliona odsłon i 80 tys. unikalnych użytkowników (dane: Google Analytics).

Strona porównywarki: ebooki.swiatczytnikow.pl