Tanie zakupy, czyli pułapka na naiwnych klientów

| Aktualizacja:
X

Jak naciągnąć ludzi? Wystarczy założyć portal oferujący tanie zakupy, zarejestrować firmę w odległym kraju i ukryć w regulaminie wysokie opłaty. Kto się nabierze, musi płacić.

Portale ukrywające w regulaminach opłaty za założenie kont znowu atakują. Tym razem jednak będzie trudniej z nimi walczyć, bo swoje siedziby mają w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W dniu 2013-10-31 o godzinie 13:00:04, korzystając z komputera o adresie identyfikacyjnym IP: (...), została dokonana przez Pana rejestracja w serwisie TanieZakupy.pl, skutkująca zawarciem wiążącej umowy o świadczenie usługi premium. Pana prawo do odstąpienia od umowy w terminie pierwszych 10 dni od momentu aktywowania usługi, nie zostało zrealizowane, wobec czego w chwili obecnej ciąży na Panu bezwzględne zobowiązanie do uiszczenia jednorazowej opłaty abonamentowej w wysokości 149,00 złotych - listy o takiej treści, w których zmienia się tylko data rejestracji i numer IP, dostają dziesiątki internautów.

Wszyscy oni nieopatrznie założyli konta w serwisie TanieZakupy.pl, oferującym informacje o promocjach, zakupach grupowych i wyprzedażach. By jednak dotrzeć do szczegółów ofert, trzeba się w serwisie zarejestrować. A to jest równoznaczne ze zgodą na opłacenie rocznego abonamentu w wysokości 149 zł. Taką informację, zapisaną drobną czcionką, można znaleźć tylko z boku strony lub po przekopaniu się przez regulamin.

Identycznie działa serwis Licytacje-komornicze.pl, informujący o okazjach do taniego zakupu dóbr licytowanych przez komorników. Oba należą do tej samej firmy Digital Premium Ltd., zarejestrowanej w ZEA. Paweł Borecki z biura prasowego UOKiK przyznaje, że do urzędu spłynęły już pierwsze skargi na każdy z portali. W ich przypadku sprawa nie jest jednak tak prosta, jak w przypadku serwisu Pobieraczek.pl, najsłynniejszego portalu, który zarabiał na naiwności internautów. Po pierwsze informacja o opłacie jednak jest zawarta w regulaminie, a po drugie nie można postawić zarzutu grożenia internautom i sugerowania, że nie płacąc abonamentu, popełnili oni przestępstwo. Tymczasem właśnie za takie działania UOKiK nałożył na Eller Service, właściciela portalu Pobieraczek.pl, 215 tys. zł kary.

Także prawnicy przyznają, że serwis wyciągnął naukę z błędów swoich poprzedników. Sytuację użytkowników, którzy nie zapoznali się z regulaminem, komplikuje fakt, iż zgodnie z jego postanowieniami prawem właściwym dla umowy jest prawo ZEA, miejscem zawarcia umowy - Dubaj, a sądem właściwym do dochodzenia wzajemnych roszczeń – sąd wyznaczony zgodnie z siedzibą pozwanego - mówi nam Agata Kowalska, radca prawny z kancelarii Chabasiewicz, Kowalska i Partnerzy.  Choć powyższe zapisy budzą wewnętrzny opór, nie można uznać ich, niestety, za oczywiście nieważne. Największym problemem w tej sytuacji jest uznanie, czy prawo polskie będzie w tej sprawie właściwe, gdyż wtedy sprawa byłaby znacznie prostsza z uwagi na katalog klauzul naruszających interesy konsumentów - dodaje prawniczka i zastrzega, że zgodnie z prawem międzynarodowym dopuszczalny jest wybór prawa obcego, czyli w tym przypadku przepisów z ZEA.

Niedługo możemy mieć więcej takich sytuacji – ostrzega mecenas Zbigniew Krüger z Kancelarii Krüger & Partnerzy. Odkąd w kwietniu 2013 r. Polska zawarła z ZEA umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, kraj ten stał się wygodnym miejscem do prowadzenia działalności, szczególnie gdy właściciel firmy chce utrudnić dochodzenia roszczeń – dodaje Krüger. Równocześnie pociesza, że podobna sprawa z serwisem Plikostrada, także zarejestrowanym w Dubaju, na tyle zainteresowała UOKiK, że mimo braku umowy o współpracy prawnej z ZEA urząd zwrócił się do ministra finansów tego kraju z wnioskiem o współpracę przy wyjaśnieniu sytuacji prawnej portalu.

Jak się chronić przed internetowymi naciągaczami? Przeczytaj nasz PORADNIK >>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes.
Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Udostępnij na Facebooku
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  Powered by ContentStream
  • ~lech
   2014-01-28 10:46
   Jestem jednym z tych naiwnych i trochę się dziwię,że Państwo nie podejmuje skutecznych działań przeciwko takim oszustom.Lipa,zapomniałem,że to Państwo jest zajęte skutecznym zwiększaniem podatków i wymyślaniu nowych
  • ~piotr z bialegostoku
   2014-01-20 18:15
   co zrobić dalem się naciagnac i cos z esondu przyszlo
  • ~WINIA
   2014-02-02 18:43
   Jestem nastepna naiwna ofiara . Co mam zrobic? placic nie zamierzam i zaden zlodziej nie bedzie mnie oszukiwal. Jutro zamierzam zglosic na policje.
  • ~ania
   2014-02-06 15:27
   dzisiaj się dowiedziałam, że zalogowałam się na tanie zakupy.pl co mam zrobić czy ktoś umie doradzić?
  • ~ewa
   2014-02-07 10:12
   jest już zbierana grupa osób poszkodowanych do złożenia pozwu zbiorowego
   Pobieraczek zapłacił ponad 250 000 kary , ciekawie ile tym razem zapłaca oszusći!
   www.pozywamy-zbiorowo.pl/
   i.proszowska
   06.11.2013 09:17
   Witaj.
   Założyłam grupę 'Taniezakupy.pl' w serwisie 'pozywamy-zbiorowo.pl'. Zajrzyj i dołącz!
   Grupa dla osób poszkodowanych przez serwis działający podobnie do słynnego Pobieraczka, tym razem jednak nie naciąga na pliki do pobrania ale na możliwość ROBIENIA TANICH ZAKUPÓW. Powstanie oddzielnej grupy ma za zadanie usprawnienie komunikacji i kierowanie jej wyłącznie do poszkodowanych. Jeśli sprężymy się i uda się utworzyć stosowną ilość poszkodowanych będziemy starać się o założenie pozwu zbiorowego. Taki jest nasz cel.
   ps. Proszę o udostępnianie i przesyłanie wiadomości "dalej" wśród swoich znajomych.
   Proszę o udostępnianie wszędzie tam gdzie się dyskutuje (fora, wykopy, komentarze do art. prasowych, FB).
  • ~Robson
   2014-01-18 21:11
   przeczytajcie datę obowiązywania regulaminu do 15 pazdziernika 2013 . Czy rejestracje po tej dacie są prawomocne ?
  • ~japan
   2013-12-21 12:42
   tanie zakupy to to zamo co pobieraczek to sa oszusci nie wchodzic na testrony licytacje komornicze tanie zakupy
  • ~EGZORCYSTA
   2013-12-17 09:51
   Ludzie! Nie dajcie się zastraszyć złodziejom!
   Adres IP nie jest ŻADNYM dowodem na zawarcie umowy, chyba, że przy rejestracji podajecie swoje dane osobowe. Radzę NIGDY tego nie robić lecz utworzyć sobie i uzywać wszędzie wirtualną tożsamość, tzn. wymyslone dane osobowe, np. Jarosław Kłamczyński, ur. 1.01.1991, w Pisuarze Dolnym, adres: ul. Wolska 123.

   Po takiej rejestracji mogą was wszyscy pocałować tam gdzie światło nie dochodzi :)
  • ~sokular
   2013-12-17 08:54
   Kochani uważajcie zwłaszcza na żywność-szczególnie tę przetworzoną.Bywa stara i bardzo toksyczna.Leczenie wątroby,nerek i innych organów nie będzie już tanie...ani szybkie.Warzywa,owoce,pieczywo - są w miarę świeże.Niestety biedni mają "pod górkę" ...w całej rozciągłości.
  • ~oszukany!
   2013-12-17 10:01
   To co doradzacie? Płacić czy nie? Bo dostałem już 2 wezwanie od tych złodziei?
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.