Musk wysłał w kosmos samochód i... przestrzelił. Tesla leci w stronę pasa asteroidów

| Aktualizacja:

Najpotężniejsza na świecie rakieta Falcon Heavy prywatnej amerykańskiej firmy SpaceX pierwszy raz w historii wystartowała z powodzeniem we wtorek z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie. Nie wszystko poszło jednak zgodnie z planem. Samochód, który był ładunkiem Falcona nie wejdzie na orbitę Słońca.

wróć do artykułu
  • ~kapitan chaos
    (2018-03-14 20:58)
    Plastiki, szkło, lakier i... napompowane opony To wszystko świetnie sobie radzi w kosmosie, gdzie amplitudy temperatur "w słońcu" i w cieniu Ziemi sięgają kilkuset stopni Celsjusza. Zadziwiające.
  • ~kleks
    (2018-02-08 09:19)
    Wysyłanie śmieci w kosmos jak się ma do globalnego ocieplenia, ekologii. Taka rakieta zużywa wiele ton paliwa, zanieczyszcza górne warstwy atmosfery tysiącami m3 szkodliwych gazów. Niszczy powłokę ochronna ziemi. Gdzie są ekolodzy.
  • ~Barom
    (2018-02-08 07:45)
    Nie ma żadnego przełomu, Jest PR -owy ratunek dla spadających akcji Tesli, niekoniecznie skuteczny skoro pomylili się w obliczeniach i samochód nie trafi na orbitę Marsa.
  • ~Ford
    (2018-02-07 22:39)
    Marnuje tylko kase a tesla to droGA tandeta
  • ~Jak to trafnie sformułował Tuwim -
    (2018-02-07 20:48)
    "Jak ciasto biorą gazety w palce / I żują, żują na papkę pulchną, / Aż, papierowym wzdęte zakalcem, / Wypchane głowy grubo im puchną / I znowu mówią, że Ford... że kino... / Że Bóg... że Rosja... radio, sport, wojna... / Warstwami rośnie brednia potworna / I w dżungli zdarzeń widmami płyną. / Głowę rozdartą i coraz cięższą / Ku wieczorowi ślepo zwieszają..." - i zasypiają z twarzą wtuloną w kotlet schabowy panierowany...
  • ~Przestrzeń powietrzna i wody terytorialne!
    (2018-02-07 20:40)
    @@ "... w zeszłym roku Musk mówił, że bardzo podoba mu się pomysł "samochodu dryfującego w nieskończoność w przestrzeni powietrznej, który być może za miliony lat zostanie odkryty przez rasę pozaziemską". - Wygląda na to, że w tych nieziemskich przestworzach autorowi zabrakło powietrza i doznał silnego niedotlenienia mózgu!
  • ~Jak to @ 'nie wejdzie na orbitę Słońca.'???
    (2018-02-07 20:25)
    Przecież on miał zostać umieszczony na orbicie Marsa (lub zbliżonej)!
  • ~A ja bym sugerował wszystkim zainteresowanym
    (2018-02-07 20:20)
    żeby - zanim wytracą wszystkie dostępne środki techniczne i materialne na bezsensowne "kolonizowanie" przestrzeni kosmicznej i zasiedlanie Marsa - przeznaczyli ten potencjał na rozwiązanie kilku przynajmniej (spośród milionów) problemów na Ziemi!
  • ~bn
    (2018-02-07 19:03)
    Co za gamoń pisał ten artykuł.Myli "orbitę Słońca" z orbitą wokółsłoneczną.Tesla znalazła się tam gdzie miała się znaleźć.Lepsze niż zakładano parametry rakiety wykorzystano do nadania ładunkowi większej prędkości dzięki czemu aphelium orbity wyjdzie poza zakładaną wcześniej orbitę Marsa.Inżynierowie SpaceX po prostu wycisnęli z rakiety wszystko co się dało,w końcu był to lot testowy.
  • ~treder kielce
    (2018-02-07 19:02)
    popatrzmy rozsadnie -5.02 o godz.21.23 zaczal nagle spadac Dow Jones w niespotykanym dotad tempie, spadla rowniez niemiecki dax -nie o 100 punktow ale chodzilo o tysiace. Jak wiadomo kryzys gieldowy pochlonal ok.400 miliardow dolarow -stracili wielcy inwestorzy - Amazon ok.3 miliardy, fejsbok 3 miliardy, wspolwlasciciel ratingowej agencji Moodys -spekulant Buffet 6 miliardow, soros podobno 10 miliardow. Na biednych nie trafilo, ale co wlasciwie stalo sie na wall street ? czy ma to cos wsplnego w afera demokratow w USA ?
  • ~Szwarccharakter
    (2018-02-07 18:33)
    Ten kto pisał ten artykuł, a właściwie go tłumaczył, zrobił to niestety źle. Elon Musk tłumaczył wszystko na swojej konferencji prasowej po zakończeniu najbardziej spektakularnej części misji, jakim jest start rakiety nośnej i pozostawienie ładunku na orbicie. Samochód Tesla jest na właściwej orbicie. Musi przejść przez miejsca dla niego niebezpieczne, nie jest jednak niczym chroniony i na pewno nikt niczego nie "przestrzelił". Albo wyjdzie z tego cało, albo nie. To nie jest specjalna wersja Tesli, tylko samochód seryjny, nie przygotowany do przebywania w przestrzeni kosmicznej w niskich temperaturach. Wszystko w nim jest w związku z tym bardzo kruche. Natomiast trzeci człon rakiety nośnej spadł do Oceanu w oczekiwanym momencie, tylko około 100 metrów od platformy lądowniczej na której miał wylądować, z prędkością około 500-600 km/godzinę, powodując olbrzymią fontannę na samej platformie. Jest to widoczne w materiałach wideo dotyczących zdarzenia. Zabrakło paliwa, aby go wyhamować. Koledzy z Dziennika, jakbyście potrzebowali jakiejś pomocy dzwońcie, chętnie pomogę!
  • ~Wert
    (2018-02-07 18:21)
    Jaka Piekna Katastrofa
  • ~pietrek
    (2018-02-07 17:23)
    brawo !
  • ~maluch 126P z Suwalk tez lubi podrozowac,
    (2018-02-07 17:21)
    America and Polonia First.
  • ~Cthulhu
    (2018-02-07 14:07)
    Najpotężniejsza??? Autor jest za młody by pamiętać "Saturn" V?
  • ~[\/].[|-|]
    (2018-02-07 11:59)
    Gdzie ekoldzy na zasmiecanie przestrzeni kosmicznej, grawitacja Ziemi i tak sciagnie ten samochod, bedzie sie palil w atomosferze... tyle energi poszlo w gwizdek - mogli wyniesc cos uzytecznego a nie zlom kosmiczny ktory bedzie zagrozeniem dla kolejnych rakiet.
  • ~Spacex
    (2018-02-07 05:10)
    To przełomowy lot. Brawo spacex!
  • ~Booster 3
    (2018-02-07 04:29)
    Trzeci booster z powodu braku paliwa wpadł do oceanu z prędkościa 500 km/godz. Obecnie samochód przechodzi przez obszar szczególnie silnego promieniowania, gdzie potencjalnie może ulec zniszczenuu.
  • ~ufoludek
    (2018-02-07 03:22)
    A to ci pieron z tego Muska !
  • ~Druzgotor
    (2018-02-06 23:59)
    A rusek przewiózł na platformach rakiety do Królewca - jak Egipcjanie piramidy.... Nadprodukcję ropy trzeba przepalić.. Hahaha.

Może zainteresować Cię też: