Zarzuty dostał 41-letni Jarosław Ć, na którego zarejestrowana była firma prowadząca portal oraz 21-letni Łukasz Ć., który zarządzał portalem odsiebie.pl Obaj mężczyźni nie przyznali się do winy, a po przesłuchaniu zostali zwolnieni do domu.

Reklama

>>>Hollywood bierze się za sieciowych piratów

Adwokat Piotr Marański zaznaczył, że obydwaj podejrzani są przekonani, że działali legalnie. "To właśnie będziemy się starali wykazać najpierw podczas postępowania przygotowawczego, a jeśli prokuratura zdecyduje się na wniesienie aktu oskarżenia, także przed sądem" - dodał.

Zastępca naczelnika Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu nadkom. Ryszard Piotrowski mówił, że zatrzymanie właścicieli było efektem m.in. zawiadomień o naruszeniu przepisów związanych z ustawą o prawie autorskim, które wpłynęły do policji i do wrocławskiej prokuratury.

>>>Francja znów walczy z piratami w internecie

Reklama

Portal funkcjonował na zasadzie darmowego udostępniania plików. Użytkownicy tworzyli własne profile, na których można było umieścić niemal dowolne dane. "Nie było żadnych ograniczeń ani żadnej formy filtracji. Wszystkie pliki były ogólnie dostępne i można je było dowolnie ściągać. Właściciele zyski czerpali z reklam, które umieszczane były w serwisie. Miesięcznie była to kwota ok. 50 tys. zł" - powiedział Piotrowski.