Omnia 2 wygląda masywniej od swej poprzedniczki - jest szersza i wyższa. Wszystko przez nowy ekran z przekątną 3,7 cala. To on jest najmocniejszym punktem tej komórki. EKran o rozdzielczości 800x480 wykonany w technologii AMOLED jest doskonałej jakości. Bez problemu da się na nim oglądać filmy, czy przeglądać strony internetowe.

Reklama

Z zewnątrz telefonu znajdziemy także gniazdo słuchawkowe (nareszcie mini-jack), przyciski sterowania głośnością, aparatem i duży przycisk nawigacyjny z przodu telefonu. Samsung jednak nie usunął największej wady Omni - rysika. Pióro dalej wisi z boku komórki, zabijając design producenta.

Jak działa telefon? Samsung zmienił lekko system operacyjny. Za zarządzanie odpowiada interfejs TouchWiz 2.0, czyli zestaw widżetów, przygotowanych przez Samsunga, które umieszczamy na pulpicie. Niestety największą wadą Omni jest zbyt skomplikowane menu. Musimy przegryźć się przez pulpit, menu Samsunga i standardowe menu Windows Mobile. To jednak nie wina koreańskiego koncernu, a Microsoftu. W porównaniu do ideału, jakim jest prosty iPhone OS, system WinPhone zostaje daleko w tyle.

Problemem jest też ekran dotykowy - zrezygnowano z obsługi kilkoma palcami, więc możemy zapomnieć o łatwym i prostym powiększaniu ikonek. Ekran jest wolny i nie od razu reaguje na polecenia zupełnie nie czuć wtedy procesora o częstotliwości 800mhz i 256 mb pamięci RAM. Czasem więc trzeba poczekać, aż telefon wykona co od niego chcemy. Warto jednak dodać, że telefon ma doskonałą wirtualną klawiaturę - przyciski są duże, więc wreszcie nie ma przeszkód z łatwym pisaniem SMS-ów.

Jak przystało na nazwę "Omnia", inżynierowie Samsunga dołożyli do komórki wszystko co można. Moduł GPS, modem HDSPA, WiFi i GPS to standardowy zestaw gadżetów. Telefonu można tez użyć jako odtwarzacza mp3 i aparatu fotograficznego.

Omnia, jak każdy telefon na Windows Mobile 6,5 ma dostęp do sklepu z aplikacjami - Marketplace. Programy, które tam trafią są przetestowane na wszystkich urządzeniach z nowym systemem operacyjnym i bez problemu działają na Omni. Większość z nich jednak jest płatna i trzeba korzystać z karty kredytowej.

Podsumowując - Omnia to najlepszy model na Windows Mobile 6,5. Duży, ładny ekran, dobry głośnik, bateria trzymająca aż dwa dni i wygodna wirtualna klawiaturasprawiają, że ten smartfon warto polecić każdemu, kto chce korzystać z rozwiązań Microsoftu.