G-13 to sto programowalnych przycisków i kombinacji, połączonych z analogowym joystickiem i ekranikiem LCD. Całość zapakowana w obudowę o futurystycznym designie i takich wymiarach, by łatwo ją umieścić na biurku.

Reklama

Logitech, by zmieścić sto przycisków na G-13 umieścił 25 programowalnych klawiszy, pracujących w czterech trybach. Każdemu z nich możemy przypisać albo sekwencję działania - np ctrl+c, albo pojedynczy klawisz.

Urządzenie się instaluje łatwo - wgrywamy sterowniki i podłączamy je do wolnego portu USB. Nie trzeba nawet restartować komputera. Potem zaczyna się zabawa. Część gier ma gotowe profile z zaprogramowanymi klawiszami, jednak w większości przypadków będziemy musieli klawiaturę zaprogramować samemu.

Proces jest prosty - podajemy lokalizację pliku uruchamiającego grę, potem, w sterownikach urządzenia, przypisujemy funkcje odpowiednim klawiszom. Brakuje jednak przycisku, który pozwoliłby szybko nagrać na klawiaturze odpowiednie makro.

Potem pozostaje już tylko walka ze smokami. Urządzenie jest niezwykle wygodne. Dzięki podkładce nasza ręka swobodnie leży na przyciskach. Klawisze są tak ułożone, by palce swobodnie mogły nacisnąć każdy przycisk. Trzeba przyznać, że urządzenie sprawia się wyśmienicie - o wiele lepiej, niż zwykła klawiatura. Szybciej i sprawniej kierujemy naszą postacią, czy wprowadzamy komendy dla naszych oddziałów.

Urządzenie można też wykorzystać nie tylko w grach - możemy wpisać komendy naszego programu pocztowego, czy edytora tekstu. G-13 też wtedy działa lepiej, niż klawiatura. Wady urządzenia? Mała ilość profili, do tego czasem występują problemy z uaktywnieniem ustawień dla gry. Trzeba więc zamiast automatycznego wykrywania profilu, wymusić go w sterownikach.

Jak przystało na Logitecha urządzenie odpowiednio kosztuje. Zdecydowanie odradzam kupowanie go w elektronicznych marketach. Tam kosztuje około 400 złotych, gdy w internecie można je znaleźć za około 260 złotych. Mimo wysokiej ceny, jeśli ktoś lubi grać i czuje, że standardowa klawiatura się nie sprawdza, to G-13 jest świetnym wyborem.