Od kilku dni dostępny jest w salonach prasowych magazyn Esquire ze zmodyfikowaną okładką, wzbogaconą o dwie warstwy cyfrowego papieru. Na pierwszym kartoniku wyświetla się, mrugając do czytelnika, hasło ""XXI wiek rozpoczyna się teraz", na drugim widnieje reklama samochodu, dzięki której wydawcę periodyka stać było na ten marketingowy wyczyn.

Reklama

p


Choć efekt, przy wcześniejszych entuzjastycznych zapowiedziach, nie powala na kolana, pojawienie się gazety w takiej właśnie zmienionej formie jest niechybnym sygnałem końca pewnej epoki.

Esquire ustanawia ważną cezurę, bo określa moment początku końca wielowiekowej tradycji pracy rzemieślnika drukarskiego, który nakładał na papier tusz i układał go na kartce papieru w słowa.
Cyfrowy papier użyty w okładce magazynu to kawałek sztucznego materiału, folii pokrytej warstwą farby, reagującej na prąd elektryczny z sześciu bateryjek. Pokazując przyszłość, gazeta pokazała też, jak daleka do niej droga. Miną lata, nim cyfrowy papier otrze się o wygląd znany nam z filmów SF.

Urządzenia, jak nienazwany jeszcze nowy czytnik firmy Plastic Logic, są jedynie cienkimi ramkami na czarno-białe zdjęcia i tekst. Choć laboratoryjne prototypy zbliżają się jakością fotografii z e-papieru do tych z celulozowych kartek w gazecie, cena jednostkowa urządzenia jest zaporowa.

Masowość jest jedynym lekarstwem na wysokie ceny. Problem w tym, jak ją dziś osiągnąć. Słusznie zauważa autor tekstu w N.Y. Timesie , że problemem są istniejące już strony internetowe gazet. Przede wszystkim to, że są darmowe, a e-wersje nie.

Cyfrowe wydania oferowane właścicielom czytników jak Amazon Kindle czy Sony eReader kosztują dużo, ponad kilkaset dolarów rocznie, i poza entuzjastami nowych technologii nikogo nie wzruszają.Jak z każdą jednak technologią, z początku drogą i niedostępną, tak i cyfrowy druk - jeżeli tylko chwyci i ludzie będą gotowi zrezygnować ze swoich przyzwyczajeń, wyprze druk tradycyjny. Warto wtedy pamiętać, od czego rozpoczął się ów proces zmiany.

Szczegóły na temat wspomnianego czytnika Plastic Logic tutaj.