Obraz rzucany z projektora na tablicę może być w różny sposób edytowany dzięki specjalnemu pisakowi oraz odpowiednim aplikacjom.

Przykładowo podczas prezentacji w programie Power Point człowiek w garniturze może nanosić poprawki lub zmiany, dokonywać zakreśleń wybranymi kolorami, włączyć opcję lupy, która umożliwia powiększenie treści w części ekranu, na której nam zależy, stosować funkcję spotlight, która pozwala na skupienie uwagi uczestników spotkania na wybranym przez mówcę elemencie.

Reklama

W sytuacji, w której na ekran rzucamy obraz z Internetu, możliwe jest surfowanie po stronach WWW klikając pisakiem w linki wyświetlane na tablicy bądź poprzez wpisanie adresu strony za pomocą klawiatury.

Dokładnie do tego służyć powinna tablica w szkolnej klasie AD 2008.

Elite Panaboard wyposażony został w 77 calowy ekran pokryty specjalną powłoką antyrefleksyjną minimalizującą odbijanie światła - dzięki temu obraz jest dobrze widoczny. Ponadto tablica UB-T780 nie zawiera komponentów elektronicznych, co powoduje, że niewielkie zarysowania czy inne uszkodzenia mechaniczne nie mają wpływu na jakość jej pracy.

Urządzenie obsługuje się z pomocą elektronicznego pisaka. Pozwala on nie tylko pisać, ale również działa jako „gąbka” do ścierania. Obsługa opiera się na zasadzie „naciśnij i rysuj” - naciśnięcie przycisku spełnia taką samą funkcję jak kliknięcie prawego przycisku myszy.

Panasonic dodaje do tablicy oprogramowanie służące do tworzenia i edycji materiałów dydaktycznych. Do tego galeria z gotowymi ilustracjami, którą na bieżąco można uzupełniać własnymi zdjęciami.

Jasne, technologiczne zaplecze przeciętnej polskiej szkoły jest przygnębiające. Ale przynajmniej miejmy świadomość, że może być inaczej.