1991 r. Linus Torvalds, fiński informatyk, pisze kod, który stał się jądrem Linuksa.

Reklama

13 marca 1994 r. ukazuje się wersja 1.0 Linuksa.

1996 r. - Linux ma już dwa lata i własne logo. Słodki pulchny pingwinek zostaje ochrzczony imieniem Tux. Jak się uważa, jego imię może pochodzić od słów "Torvalds's UniX" (czyli Unix Torvaldsa) lub od angielskiego słowa "tuxedo" oznaczającego frak.

Listopad 2000 r. - prezentacja pierwszego telefonu komórkowego działającego w oparciu o Linuksa. Gadżet o nazwie IMT-2000 powstał w wyniku współpracy firmy telekomunikacyjnej SK Telecom , naukowców z Narodowego Uniwersytetu w Seulu praz inżynierów firmy PalmPalm Technology.

2003 r. - IBM wypuszcza dość dziwną reklamę przyrównującą Linuksa do dziecka chłonącego wiedzę jak gąbka.

p

2004 r. po raz pierwszy ukazuje się Ubuntu - kompletna dystrybucja systemu operacyjnego GNU/Linux przeznaczona głównie do użytku biurowego i domowego

Sama nazwa pochodzi (jak się powszechnie uważa) od zestawienia imienia twórcy (Linus) oraz słowa Unix: Linus + Unix = Linux.

Sam Torvalds początkowo chciał nadać swojemu systemowi nazwę "Freax", które jednak się nie przyjęła. Twórcą obowiązującej nazwy był tak naprawdę Ari Lemmke, który udostępnił Torvaldsowi katalog na serwerze FTP dla źródeł systemu.