Wersja beta Internet Explorera 8 (IE8) była dostępna od jakiegoś roku. Od czwartku firma udostępni jednak finalną wersję produktu stanowiącego integralną część przygotowywanego właśnie systemu operacyjnego Windows 7. Jak zapowiada Microsoft, IE8 będzie działał także pod systemem Windows Vista oraz Windowsem XP.

Reklama

W przeglądarce mają się pojawić m.in. funkcje przyspieszające poruszanie się między witrynami i ich linkowanie (np. do blogów). Podobnie jak w przeglądarce Firefox, po wpisaniu w okno główne słów kluczowych użytkownikowi zostaną zaprezentowane strony mające związek z danym hasłem (nawet, jeśli nie znajduje się ono w adresie).

W związku z licznymi protestami dotyczącymi monopolistycznych praktyk Microsoftu i wiązania własnych przeglądarek z systemem, w przypadku IE8 użytkownik systemu Windows będzie mógł wyłączyć firmowo dołączoną przeglądarkę, tak by móc korzystać z konkurencyjnych produktów, np. Firefoxa czy Chrome'a o Google.

Jak wynika z niedawnych badań firmy analitycznej Janco Associates Inc. Internet Explorer posiada 72.2 proc. udziału w rynku przeglądarek. W tyle znajdują się Firefox Mozilli (17,2 proc.) i Google Chrome (2,8 proc.).

By pobrać IE8 w polskiej wersji językowej należy wejść na tą stronę.