Microsoft udostępnił użytkownikom na całym świecie dziewiątą wersję przeglądarki Internet Explorer. Wraz z nią, internauci otrzymują szybkie, wydajne oraz bezpieczne narzędzie, które redefiniuje sposób przeglądania sieci oraz w pełni wykorzystuje moc drzemiącą w komputerach. Wraz z premierą nowej przeglądarki, światowa sieć wzbogaciła się o specjalne odsłony stron internetowych pond 70 partnerów firmy Microsoft. Strony zostały przygotowane specjalnie pod kątem pokazania wszystkich możliwości przeglądarki Internet Explorer 9 oraz systemu Windows 7.

Reklama

Internet Explorer 9 jest pierwszą przeglądarką, która prezentuje witryny z wykorzystaniem możliwości systemu Windows 7. Dzięki temu użytkownicy takich serwisów, jak Facebook, Red Bull, Quiksilver, Rough Guides, eHow, LiveStrong, Twitter, Dailymotion, Wall Street Journal, CNN i Orbitz zobaczą Internet w zupełnie innym wydaniu.

Internet Explorer 9 kładzie nacisk na prostotę i integrację z Windows 7, przeznaczając więcej pikseli na pokazywanie zawartości strony, a nie samej przeglądarki. Elementy sterujące zostały zmniejszone i „zeszklone”. Dzięki temu, choć są zauważalne, użytkownicy widzą przede wszystkim treść internetową. W tworzeniu przeglądarki Internet Explorer 9 wykorzystano te same zasady projektowe, co w Windows 7. Ten zabieg sprawił, że witryny bardziej przypominają aplikacje instalowane w komputerze.Chodzi tu m.in. o następujące elementy:
- Przypięte witryny (pinned sites). Ta funkcja umożliwia użytkownikom dostęp do ulubionych witryn bezpośrednio z paska zadań Windows, bez potrzeby otwierania przeglądarki. Pozwala to szybko i wygodnie oglądać interesującą treść, a witryna może nawet umieścić swoją ikonę i firmowe kolory na przyciskach nawigacyjnych.
- Karty odrywane oraz karty Windows Aero Snap. Aby wykonać jakieś zadanie, często trzeba skorzystać z więcej niż jednej witryny lub strony. Oderwanie karty przez przeciągnięcie jej poza przeglądarkę i użycie funkcji Windows Aero Snap to doskonały sposób wyświetlania dwóch witryn internetowych obok siebie. Przykładem może być porównywanie produktów w różnych witrynach, oglądanie wideo podczas czytania poczty albo przeglądanie mapy podczas czytania planu podróży. Aby oderwać i zakotwiczyć kartę, wystarczy złapać ją myszką i przeciągnąć do krawędzi ekranu. Podczas kotwiczenia okna zawartość witryny jest nieustannie renderowana, co zapewnia płynne korzystanie z danej strony. Zupełnie jak w aplikacji zainstalowanej w komputerze.

Internet Explorer 9 wykorzystuje moc współczesnego peceta w celu zwiększenia wydajności przeglądania Internetu. To kompleksowe podejście obejmuje wprowadzenie nowego mechanizmu skryptowego Chakra, który wykorzystuje wielordzeniowe procesory, co zapewnia znaczny wzrost szybkości surfowania. Internet Explorer 9 jest również pierwszą przeglądarką z pełną akceleracją sprzętową, która odciąża procesor główny (CPU), przenosząc znaczną część przetwarzania grafiki
do procesora graficznego (GPU). Dzięki użyciu GPU, Internet Explorer uwalnia 90% mocy komputera dotychczas niewykorzystanej przez przeglądarki internetowe.

Internet Explorer 9 oferuje wbudowaną obsługę wielu współczesnych standardów internetowych, w tym HTML5, SVG i CSS3. Obsługa jak największej ilości standardów internetowych ucieszy deweloperów. Dzięki temu mogą tworzyć strony w jednym wybranym kodzie i mieć pewność, że będą wyglądać i działać tak samo we wszystkich współczesnych przeglądarkach.