Jak donosi japoński serwis IT Media, ostatnia partia kasetowych walkmanów Sony trafiła do sprzedawców detalicznych w kwietniu. Kiedy urządzenia te zostaną wyprzedane, nie da się już dostać przenośnych odtwarzaczy kasetowych od tego producenta. Kasetowe walkmany odchodzą na emeryture, ale marka "walkman" zostaje w rękach Sony.

Reklama

Walkmany pojawiły się w sklepach w Japonii w roku 1979 więc ich historia liczy 30 lat. Podobno urządzenie zostało skonstruowane z myślą o Akio Morita, współzałożycielu Sony, który chciał słuchać ulubionej muzyki operowej w czasie służbowych podróży.

Walkman od Sony był czymś więcej niż małym i przenośnym magnetofonem. Zmyślnie opracowany mechanizm z szerokich kształtek aluminiowych pozwolił na osiągnięcie stosunkowo małej masy, dużej trwałości. Zapewnił też urządzeniu odporność na wstrząsy. Wielu producentów powieliło konstrukcję Sony a samo urządzenie odniosło ogromny sukces. Słowo "walkman" stało się synonimem przenośnego magnetofonu. Szacuje się, że w ciągu 30 lat sprzedano ok. 200 mln kasetowych walkmanów różnego typu.

Obecnie najpowszechniejsze są odtwarzacze mp3, ale tak naprawdę to rozwój odtwarzaczy CD przyczynił się do spadku popularności kasetowych walkmanów.