Facebook traci użytkowników. Jak podliczył serwis "Inside Facebook", portal w ciągu ostatniego miesiąca w samych tylko Stanach Zjednoczonych stracił aż sześć milionów użytkowników. Tym samym liczba osób posiadających konto spadła z ponad 155 milionów do 149,4 mln.

Reklama

Swe profile kasuje także coraz więcej Kanadyjczyków (8 procent w miesiąc), jak również Brytyjczyków, Norwegów i Rosjan.

W ogólnym rozrachunku jednak Facebookowi wciąż przybywa użytkowników - w ciągu miesiąca o 1,7 procent. Wszystko za sprawą ekspansji w krajach, które serwis dopiero poznają, takich jak Meksyk czy Brazylia.

Jednak sytuacja powtarzająca się w krajach, które z Facebookiem żyją od dawna, powszechnego odwrotu od popularnego serwisu, nie wieszczy niczego dobrego. Wskazuje, że prawdopodobnie istnieje granica przesytu.

"Inside Facebook" podkreśla, że spadki ilości użytkowników mogą być sezonową tendencją i być może wynikają np. z nadchodzących wakacji, kiedy kończący edukację studenci uznają, że najwyższy czas pożegnać się z zabawą w wirtualne znajomości. Jednym rozwiązaniem - uważa serwis - jest ekspansja w nowych wielkich krajach, jak Chiny.