Serwis pozywamy-zbiorowo.pl ma już 1,5 tys. użytkowników. Rejestracja jest bezpłatna. Obecnie na stronie założono siedem grup tematycznych. Dotyczą firmy Domeny.pl, dewelopera JW Construction, Loterii Milioner, która była organizowana przez Erę, serwisu www.pobieraczek.pl, Spółdzielni Mieszkaniowej Imielin, firmy Total-finance Sp. z o.o. oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – Do grupy może przystąpić każdy, kto czuje się poszkodowany działaniem tych podmiotów. Jeśli problem dotyczy innej firmy, użytkownik może stworzyć osobny wątek – tłumaczy założyciel portalu Hubert Osiński.

Reklama

Podkreśla, że strona nie służy do oczerniania przedsiębiorców. – Wątki są monitorowane. Jeżeli mamy wątpliwości, zwracamy się z prośbą o wyjaśnienie. Jeżeli użytkownik tego nie zrobi, wątek jest usuwany – zapewnia.

Serwis powstał, aby pomóc konsumentom, którzy w sporze z dużą firmą nie mogą liczyć na wsparcie takich organów, jak prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej czy prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nawet jeżeli urząd stwierdzi nieprawidłowości i nałoży na przedsiębiorcę karę finansową, to pieniądze nie trafiają do kieszeni poszkodowanych, a do budżetu państwa. – Nie likwiduje to szkody konsumenta. Portal ma wypełnić tę lukę – podkreśla Hubert Osiński.

Użytkownicy strony mają na swoim koncie pierwszy sukces. Wystarczyła sama groźba pozwu zbiorowego, aby Era zmieniła swoją praktykę.

Pod koniec sierpnia użytkownicy zamierzają wytoczyć pierwszy pozew zbiorowy przeciwko serwisowi www.pobieraczek.pl.