Powodem powyższego toastu jest rozwiązanie Microsoft Office 365.Za pomocą różnych programów usługi Office 365 możesz realizować wszystkie zadania, które dotychczas wykonywałeś w ulubionych aplikacjach Office — pisać dokumenty, tworzyć własne i edytować otrzymane prezentacje, sprawdzać pocztę e-mail, zarządzać kalendarzem, przetwarzać liczby i znacznie więcej — a później udostępnić dokumenty w czasie rzeczywistym w witrynie zespołu, zaprojektować i opublikować witrynę internetową, a nawet zorganizować i poprowadzić internetowe spotkanie na żywo, kiedy podróżujesz pociągiem, siedzisz w kawiarni albo łączysz się z siecią za pomocą telefonu.

Reklama

Dla kogo jest to rozwiązanie? Dla wszystkich tych firm, które chcą optymalizować koszty, poprawiać szybkość działania i zwiększać własną konkurencyjność. Dla właścicieli małych, średnich i dużych firm, którzy cenią swobodę wyboru miejsca i czasu pracy. Przedsiębiorców, którzy współpracują z klientami i pracownikami, przebywającymi blisko lub daleko. Tych, którzy chcą bezpiecznie przechowywać pliki w sieci i pracować z nimi w każdym miejscu, w którym masz dostęp do internetu.
Rozpoczęcie przez naszych pracowników korzystania z narzędzi Microsoft Office 365 istotnie skróciło czas niezbędny do przeprowadzenia nowych projektów biznesowych.

Bez ponoszenia dodatkowych wydatków na sprzęt i oprogramowanie wszyscy pracownicy otrzymali dostęp do tych samych danych gdziekolwiek znajdują się w danej chwili. Możemy także szybko komunikować się pomiędzy sobą, organizować wideokonferencje i pracować na dokumentach. Office 365 to rewelacyjne narzędzie, które zmienia firmę dając możliwość pracy w kompletnie nowych warunkach – bez przywiązania do biurka” – powiedział Michał Iwanciw, prezes zarządu firmy Sferis.
Co to jest cloud computing?
Fraza „cloud computing” — przetwarzanie danych w chmurze — przywodzi na myśl wylegiwanie się na wzgórzu w letni dzień, podczas gdy dzieci pokazują zwierzęta i kształty, które zobaczyli w chmurach. Przetwarzanie danych w chmurze ma z tym trochę wspólnego — technologia może przybierać taki kształt, jakiego potrzebujesz do realizacji danego projektu. Chcesz zorganizować zespół projektowy? Możesz zrobić to w chmurze, aby członkowie zespołu rozsiani po całym świecie mogli łatwo porozumiewać się i współpracować. Musisz stworzyć miejsce spotkań dla regionalnych przedstawicieli handlowych? Możesz utworzyć witrynę zespołu w chmurze, wykorzystując serwery sieci Web i dodatkowe oprogramowanie oraz pozwolić każdemu członkowi na logowanie się z dowolnego miejsca, w którym jest dostęp do internetu.

Gdzie zatem znajduje się owa chmura? Przetwarzanie danych w chmurze to po prostu możliwość korzystania z plików i aplikacji przez sieć za pośrednictwem różnych urządzeń — komputera, przeglądarki lub telefonu. Nie po raz pierwszy Microsoft oferuje usługi chmurowe. Ale wcześniej były one przeznaczone dla konsumentów. Był to pierwszy krok, którym Microsoft podążał dalej rozwijając swoją ofertę rozwiązań w chmurze.

Największą zaletą chmurowego przetwarzania danych z perspektywy użytkownika jest wyższa elastyczność, jaką zapewniają nowe usługi, bez potrzeby inwestowania w dodatkowy sprzęt lub oprogramowanie. Możesz po prostu użyć swojej przeglądarki — która i tak jest otwarta, prawda? — aby uzyskać dostęp do plików, z którymi musisz pracować, wprowadzić zmiany oraz zapisać lub udostępnić pliki, według uznania.
Jeśli chodzi o firmy, chmura pozwala im rozszerzyć usługi oferowane pracownikom i klientom bez rozbudowywania infrastruktury sprzętowej. Usługi sieci Web pozwalają firmom na łączenie personelu oraz wspieranie pracy zespołowej w skali globalnej bez dodawania serwerów, budowania centrów danych i innych nakładów. Środowisko jest bezpieczne, elastyczne i pozwala na obsługę takiej liczby użytkowników, jakiej potrzebuje firma.

Microsoft Office 365 łączy sprawdzone rozwiązania w chmurze, które pozwalają na naturalną komunikację i współpracę przez sieć. Office 365 obejmuje Microsoft Exchange Online do obsługi poczty e-mail i harmonogramowania. Microsoft SharePoint do udostępniania plików i tworzenia witryn zespołów, a także Microsoft Lync Online do przesyłania wiadomości błyskawicznych oraz organizowania spotkań online. Office 365 łączy możliwości tych aplikacji z chmurowymi wersjami programów Office Professional Plus.

Jest wiele wersji rozwiązań chmurowych dla przedsiębiorstw– sama usługa Microsoft Office 365 dostępna jest w wersjach dla małych firm, średnich przedsiębiorstw i instytucji edukacyjnych. Została stworzona dla właścicieli małych, średnich i dużych firm, którzy cenią swobodę wyboru miejsca i czasu pracy. Przedsiębiorców, którzy współpracują z innymi osobami, przebywającymi blisko lub daleko. Tych, którzy chcą bezpiecznie przechowywać pliki w sieci i pracować z nimi w każdym miejscu, w którym masz dostęp do internetu – mówi Radosław Ochotny z Microsoft.

Co chmurowe przetwarzanie danych oznacza dla Ciebie?
Microsoft Office 365 sprawia, że używanie pakietu Office w chmurze staje się prostym, naturalnym i ekonomicznym sposobem na korzystanie z usług, które już znasz, oraz łatwe rozszerzanie technologii, których prawdopodobnie już używasz. Zbyt piękne, żeby było prawdziwe? Otóż nie. Office 365 pozwala łatwo i naturalnie:
 współpracować z osobami z całego świata w czasie rzeczywistym,
 używać programów, które już znasz,
 stworzyć wirtualne biuro, w którym możesz bezpiecznie pracować, kiedy jesteś poza firmą,
 używać zamiennie komputera, przeglądarki lub telefonu,
 zabezpieczyć informacje,
 kontrolować koszty sprzętu,
 używać wielu urządzeń do pracy z plikami,
 stworzyć współdzieloną witrynę zespołu,
 zwiększyć produktywność poprzez ułatwienie pracy zespołowej,
 zapewnić użytkownikom natychmiastowy dostęp do siebie nawzajem dzięki technologii obecności oraz wiadomościom błyskawicznym,
 wykorzystać sieci społecznościowe do komunikacji między członkami zespołu.
Microsoft Office 365 dostosowany do rodzaju organizacji
Ponieważ różne typy organizacji i firm mają różne potrzeby, dostępne są trzy wersje Office 365 dla użytkowników końcowych. Przy czym co istotne, już na poziomie wersji możemy dowolnie konstruować rozwiązanie, które nas interesuje:
 Office 365 dla specjalistów i małych firm. Małe firmy i specjaliści, którzy nie mają wysokich informatycznych, znajdą w tej wersji Office 365 dokładnie taki zbiór narzędzi, jakiego potrzebują. Można ją łatwo wypróbować (jest bezpłatna przez 30 dni), a ponadto jest tania (5,25 euro na użytkownika na miesiąc w momencie publikacji) i oferuje firmom Office Web Apps, Microsoft SharePoint Online, Microsoft Exchange Online oraz Microsoft Lync do przesyłania wiadomości błyskawicznych i spotkań online.
 Office 365 dla średnich firm i przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwa mają wyższe wymagania informatyczne, niż małe firmy lub użytkownicy indywidualni, więc potrzebują oprogramowania, które obsługuje dużą liczbę kont e-mail, wiadomości i załączników; zapewnia gwarantowany czas bezawaryjnej pracy; oferuje opcje raportowania i pomocy technicznej; wreszcie zawiera funkcje Active Directory, które pozwalają użytkownikom na pojedyncze logowanie. Office 365 dla przedsiębiorstw oferuje wszystkie te funkcje i rozszerza standardowe usługi BPOS, zwiększając możliwości współpracy i spotkań online. Office 365 oferuje też elastyczne plany, aby firmy różnej wielkości mogły dobrać funkcje i uzyskać dokładnie taki poziom wsparcia, jakiego potrzebują.
 Office 365 dla instytucji edukacyjnych. Użytkownicy z sektora edukacyjnego stoją przed unikatowym wyzwaniem: muszą zapewnić uczniom dostęp do najnowszego oprogramowania, dysponując ograniczonym (i często kurczącym się) budżetem. Usługi chmurowe mogą pomóc im w oszczędzeniu pieniędzy i zapewnieniu uczniom narzędzi do tworzenia projektów, współpracy w czasie rzeczywistym oraz nauki korzystania z oprogramowania w chmurze.
Nie jest tajemnicą, że komputery, internet i media społecznościowe radykalnie zmieniły sposób, w jaki pracujemy. To, co kiedyś wymagało pisania na maszynie (czy czytelnik pamięta je jeszcze?) albo przeszukiwania brzęczących, metalowych szafek na akta, teraz załatwiamy elektronicznie, kilkoma naciśnięciami klawisza albo kliknięciem myszki.
Kiedyś trzeba było wydrukować list, złożyć go, wsadzić do koperty, nakleić znaczek i zanieść na pocztę. Teraz wystarczy kliknąć przycisk Wyślij, żeby wiadomość niemal natychmiast dotarła do adresata.


Do niedawna spędzaliśmy długie godziny przy stole w sali konferencyjnej, bazgrząc w notatniku, kiedy ktoś prowadził warsztaty nie do końca związane z naszą pracą. Dziś możesz zalogować się i obejrzeć transmisję internetową, aby wyłapać szczegóły, które mają bezpośredni wpływ na nasze bieżące zadania. Możemy też „w locie” zakładać zespoły, aby osiągnąć konkretne cele projektu, a następnie rozwiązywać je i wracać do codziennych zadań.
Technologia pozwala pracować szybciej, produktywniej i bardziej elastycznie, niż kiedykolwiek przedtem. Można łatwo zgromadzić potrzebne zasoby, a następnie zwolnić je, kiedy przestaną być potrzebne. Inteligentniejsze — i bardziej ekologiczne — wykorzystanie zasobów oznacza mniejsze koszty dla firmy. Nie trzeba dodawać systemów komputerowych i zatrudniać pracowników, aby zrealizować części projektu, które wymagają dodatkowej pomocy. Wystarczy skorzystać z możliwości, jakie oferuje chmura.

Zespoły, zespoły, zespoły – w biurze i poza nim
Od lat sześćdziesiątych zespoły robocze zyskują na popularności. Większość przedsiębiorstw średniej wielkości uświadomiło sobie, że zespoły robocze mogą zwiększyć produktywność, ułatwić kierownikom zarządzanie i zapewnić grupom większe poczucie własności wykonywanej pracy.
Zespoły pozwalają poszczególnym pracownikom dążyć do wspólnego celu — takiego jak przygotowanie raportu rocznego — z udziałem indywidualnych talentów. Zespół roboczy do spraw raportu rocznego może się składać z autora, redaktora, projektanta graficznego, osoby odpowiedzialnej za produkcję i skład, specjalisty od komunikacji korporacyjnej i kogoś, kto może podać szczegóły finansowe. A teraz dobra wiadomość — dane dowodzą, że praca w spójnych zespołach zwiększa kreatywność i wydajność, a jeśli zespół działa skutecznie, ludzie czerpią z niej więcej satysfakcji. Jak dotąd — znakomicie.

Dodajmy jednak nowy składnik do tej mieszanki. Obecnie pracownicy często są w rozjazdach, podróżują między regionami, stacjonują za morzem albo uzyskują dostęp do sieci korporacyjnej z innego kontynentu. Nowe opcje sprzętowe — szybsze i tańsze laptopy, netbooki i smartfony, a także ulepszone narzędzia wideokonferencyjne — sprawiają, że staje się to coraz łatwiejsze. Jak nasz zespół może osiągnąć swoje cele w obliczu globalizacji i mobilności?

Wszechobecna, zawsze dostępna sieć w połączeniu z eksplozją technologii społecznościowych ułatwiła pozostawanie w kontakcie z wszystkimi członkami zespołu, bez względu na to, gdzie podróżują i kiedy się pojawiają. Ludzie mogą komunikować się pomiędzy sobą z każdego miejsca na świecie, w którym jest dostęp do internetu. Praca wirtualna zapewnia też większe korzyści — kiedy zespół skutecznie współpracuje na odległość, można ograniczyć scentralizowaną przestrzeń biurową, co przekłada się na niższe koszty dzierżawy. A codzienne dojazdy do pracy? Możesz o nich zapomnieć, jeśli pracujesz w domu.

Trzeba jednak wrócić do kluczowego pytania. Jak w erze elastycznego stylu pracy pozostać skupionym na celach zespołu i wykonać pierwotne zadanie? Jak organizować pracę, budować biblioteki potrzebnych plików, spotykać się w tym samym miejscu i czasie oraz śledzić wszystkie części projektu? Facebook w tym nie pomoże. A klient poczty elektronicznej — nawet Microsoft Outlook 2010 — ma ograniczone funkcje wspierania pracy grupowej.

Tu na scenę wkracza Microsoft Office 365. Mamy do dyspozycji współdzieloną przestrzeń zespołu, zawsze dostępną w sieci, w której możemy budować biblioteki dokumentów, udostępniać zasoby, przydzielać zadania i współpracować nad wszystkimi rodzajami projektów Office. Office 365 wykorzystuje cztery kluczowe technologie — Microsoft Exchange, Microsoft Lync, Microsoft SharePoint i Office Web Apps — aby zaoferować wszystkie narzędzia i funkcje, które pozwalają zespołowi odnieść sukces, bez względu na to, kiedy i gdzie prace są prowadzone . Razem czy w różnych miejscach świata.

Współpraca na globalną skalę
Zespoły powstają z najróżniejszych powodów i mają najróżniejsze cele. Niektóre zespoły są powoływane do realizacji określonego projektu — na przykład przygotowania raportu rocznego. Są też zespoły przywódcze, programowe, wydziałowe, formalne i nieformalne. Praktycznie wszystko, co chcemy osiągnąć — na krótszą lub dłuższą metę, z kilkoma innymi osobami — możemy zrobić lepiej w ramach zespołu.

Reklama

Jeśli w skład zespołu wchodzi jedna lub więcej osób, które nieustannie są w ruchu, potrzebujemy:
 sposobu na udostępnianie plików zdalnemu pracownikowi,
 sposobu przydzielania i udostępniania zadań, spotkań, uwag itd.,
 sieciowej przestrzeni spotkań, w której mogą gromadzić się członkowie grupy,
 współdzielonej witryny, do której można uzyskać dostęp za pomocą różnych technologii — laptopów, smartfonów itp.,
 narzędzi translatorskich, jeśli podstawowy język członków zespołu różni się od Twojego lub jeśli pracujecie nad dokumentami wielojęzycznymi.
Jeśli stworzymy przestrzeń oferującą wszystkie te narzędzia, globalny zespół będzie się mógł w niej logować, udostępniać informacje, uzyskiwać opinie oraz przyczyniać się do projektu w sposób, który sprawia, że globalizacja przestaje mieć znaczenie. Członkowie równie dobrze mogliby logować się z kawiarni na rogu!
Office 365 pozwala łatwo pracować ze znajomymi aplikacjami i programami w zawsze dostępnym świecie internetu. Możemy wykorzystać Office 365, aby:
 przygotować współdzieloną witrynę zespołu, w której będziemy tworzyli biblioteki danych, przydzielali zadania, koordynowali kalendarze itd.,
 sprawdzać dostępność współpracowników i planować zebrania online,
 łączyć się za pomocą wiadomości błyskawicznych, poczty e-mail lub rozmów wideo,
 zabezpieczyć pliki i konta użytkowników oraz chronić się przed spamem i oszustami,
 tworzyć dokumenty, arkusze kalkulacyjne, prezentacje i notatniki oraz udostępniać je innym,
 zawsze pracować z najnowszymi wersjami programów Office 365,
 tworzyć blogi i witryny typu wiki na potrzeby zespołu i do użytku publicznego.
Pełne bezpieczeństwo
Office 365 wyposażono w najnowocześniejsze technologie zabezpieczeń, niezawodności i usuwania skutków awarii, aby zagwarantować, że pliki i wiadomości będą stale chronione, dane pozostaną bezpieczne, a użytkownik zawsze ma dostęp do swoich informacji. Office 365 oferuje:
 umowę SLA z gwarancją 99,9-procentowego czasu nieprzerwanej pracy (uptime),
 centra danych z certyfikatami SAS 70 i ISO 27001,
 redundancję geograficzną, niezawodność klasy korporacyjnej i usuwanie skutków awarii,
 liczne centra danych i automatyczne przełączanie awaryjne, które gwarantuje ochronę danych,
 zawsze aktualną ochronę przed wirusami i spamem.
Praca bez przerwy
Jedną z wielkich zalet usługi Office 365 — i czymś, na czym polegają jego użytkownicy — jest gwarancja 99,9-procentowego czasu nieprzerwanej pracy. Oznacza to, że witryna zespołu, pliki, witryna publiczna i wszystkie narzędzia będą dostępne przez 99,9 proc. czasu. Może to brzmieć jak żargon marketingowy, ale stanowi ważną obietnicę dla zespołów i firm, które większość procesów biznesowych realizują w chmurze.

Znaczenie takiej gwarancji było doskonale widoczne podczas niedawnej awarii, jakiej uległy usługi chmurowe Amazon. W kwietniu 2011 r. prosty błąd w jednej strefie dostępności wywołał efekt domina i wpłynął na inne obszary, doprowadzając do „sztormu replikacji”, który tymczasowo przeciążył chmurę. Zaburzyło to funkcjonowanie kilku witryn — na przykład FourSquare, HootSuite, Quora i Reddit — i spowodowało tymczasowy przestój.

Microsoft oferuje użytkownikom umowę o poziom usług (SLA) z gwarancjami finansowymi i zaprojektował Office 365 jako kompleksowy system z redundancją geograficzną, w którym dane są replikowane między odległymi geograficznie lokalizacjami. Oznacza to, że jeśli jedna lokalizacja ulegnie awarii, inne lokalizacje rozproszone po całym świecie mogą kontynuować przetwarzanie danych, a użytkownicy Office 365 nie tracą dostępu do usług.
A zatem, wznieśmy toast. Toast za wolność od biurka !