We wtorek w Muzeum Pałacu w Wilanowie odbyła się konferencja nowej odsłony projektu Google Art Project, który jest inicjatywą utworzonego przez firmę Google Instytutu Kultury i ma na celu udostępnienie kultury jak największej liczbie odbiorców w internecie.

Reklama

Art Project jest platformą, która pozwala muzeom z całego świata prezentować szerokiej publiczności dzieła ze swoich kolekcji. W ciągu roku jego działania stronę odwiedziło 20 mln osób. Platforma odniosła też duży sukces, jako medium społecznościowe. W tym czasie użytkownicy Art Project założyli aż 180 tys. własnych kolekcji, czyli subiektywnego wyboru obiektów z różnych udostępnionych kolekcji - powiedziała Agata Wacławik-Wejman, dyrektor ds. publicznych i relacji rządowych Google Polska.

Muzeum Pałac w Wilanowie / Media
Reklama

Projekt początkowo skupiał kolekcje 17 placówek muzealnych. Od wtorku ich liczba wzrosła do 151, a wśród nich znalazło się Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Zarówno Muzeum Sztuki w Łodzi, jak i Muzeum Pałacu w Wilanowie mogą się poszczycić zaawansowanymi pracami w zakresie digitalizacji i udostępniania swoich zbiorów.

Muzeum Sztuki w Łodzi, które jest jedną z najstarszych na świecie placówek gromadzących i upowszechniających sztukę awangardową, prezentuje na platformie Art Project 80 prac dostępnych w wysokiej rozdzielczości, w tym bogatą kolekcję dzieł z początków XX wieku.

Muzeum Pałac w Wilanowie / Media

Nasza kolekcja jest wyjątkowa, ponieważ nie ufundował jej hojny darczyńca, nie była to też inicjatywa miasta. Kolekcja Muzeum Sztuki w Łodzi to oddolna inicjatywa tworzących pod koniec lat 20. artystów: Władysława Strzemińskiego, jego żony Katarzyny Kobro, Henryka Stażewskiego, Jana Brzękowskiego oraz Julian Przyboś. Niczym współcześni znajomi na Facebooku skrzyknęli się, że muszą zgromadzić kolekcję najbardziej eksperymentalnej i awangardowej sztuki, która wówczas powstawała. Wykorzystali swoje kontakty w świecie i udało im się przekonać artystyczną czołówkę tamtego czasu do tego by przekazali swoje dzieła do dopiero powstającego muzeum w odległej Łodzi - powiedziała Małgorzata Ludwisiak, wicedyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi.

Zaprezentowaliśmy w projekcie wybór dzieł zaczynając od końca XIX wieku, koncentrując się na wieku XX i kończąc na XXI. Za pomocą przeglądu dzieł chcemy zwrócić uwagę internautów na istotne dla nas nurty i tendencje sztuki nowoczesnej i współczesnej, pamiętając o ich dziewiętnastowiecznych korzeniach. Już teraz można zobaczyć dzieła Tadeusza Kantora, Mirosława Bałki czy Edwarda Krasińskiego, a za chwilę udostępnimy artystów tworzących w XXI wieku, a wśród nich światowe gwiazdy jak Liam Gillick, Nairy Baghramian czy Roman Ondak. To artyści świetnie funkcjonujący w międzynarodowym obiegu i niedawno udało nam się pozyskać ich dzieła - dodała Małgorzata Ludwisiak.

Muzeum Sztuki, Łódź / Media

Z kolei Muzeum Pałacu w Wilanowie udostępniło w ramach Art Project 55 dzieł. Wśród nich znalazł się m.in. obraz Pompea Batoniego "Apollo i dwie Muzy" czy "Portret konny Stanisława Kostki Potockiego" Jacquesa-Louisa Davida. Wszystkie dzieła można oglądać w wysokiej rozdzielczości, co najmniej kilku megapikseli.

Jesteśmy muzeum otwartym: podążamy za myślą Stanisława Kostki Potockiego, który już w 1805 roku udostępnił swoją kolekcję publiczności. Dzisiaj trudno nie skorzystać z możliwości, jakie oferuje Google Art Project, który pozwala na jeszcze szersze otwarcie muzeum w przestrzeni wirtualnej - powiedział Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Poza polskimi muzami, w ramach Art Project dostępne są kolekcje najbardziej znanych muzeów na świecie, takich jak Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku czy paryskie Muzeum Orsay oraz kolekcje wielu interesujących instytucji z całego świata, jak np. Muzeum Sztuki Islamskiej w Katarze czy zbiory Narodowej Galerii Sztuki Współczesnej w Delhi. Miłośnicy sztuki mogą teraz za pomocą kilku kliknięć odkrywać już nie tylko obrazy, lecz także rzeźby, sztukę uliczną czy fotografie. Nowa, rozszerzona wersja Art Project objęła wiele dużych i małych instytucji, od tradycyjnych galerii po bardziej niekonwencjonalne miejsca, w których prezentowana jest sztuka. Projekt obejmuje teraz dzieła sztuki z szerokiego kręgu kultur i cywilizacji, np. brazylijskie graffiti uliczne, islamską sztukę użytkową i starożytną afrykańską sztukę naskalną.

Użytkownicy mogą przeglądać zawartość serwisu według nazwiska artysty, dzieła, rodzaju sztuki, muzeum, kraju, kolekcji i epoki. Strona Art Project została zintegrowana z Google+ i usługami takimi jak Spotkania (rozmowy wideo na żywo), użytkownicy zyskali też narzędzia do tworzenia własnych kolekcji sztuki i dzielenia się nimi z innymi w internecie.

Google Art Project jest inicjatywą utworzonego w ubiegłym roku Instytutu Kultury Google w Paryżu. Dzięki połączeniu zaawansowanych technologii Google z wiedzą ekspercką i kolekcjami partnerskich muzeów, powstała nowoczesna platforma pozwalająca na prezentowanie sztuki w internecie. Art Project zapewnia wiodącym muzeom na całym świecie możliwość realizacji ich misji również w przestrzeni internetowej. Wierzę, że podjęcie współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Muzeum Pałacem w Wilanowie jako pierwszymi polskimi partnerami Google Art Project przyczyni się do odkrywania polskiej sztuki i muzeów przez internautów na całym świecie - powiedziała Agata Wacławik-Wejman, Dyrektor ds. publicznych i relacji rządowych Google.