Na filmie będącym fragmentem amerykańskiej kroniki filmowej z 1938 roku widać grupę ludzi wychodzących z prawdopodobnie z fabryki Duponta. Jest wśród nich uśmiechnięta młoda kobieta, która trzyma przy uchu coś, w czym zwolennicy teorii spiskowych rozpoznali telefon komórkowy. I to nie z pierwszych lat telefonii mobilnej, kiedy aparaty wyglądem przypominały cegły, a coś, co z powodzeniem można porównać do smartfona.

Reklama

Zamieszczone w serwisie YouTube wideo obiegło świat, wywołując lawinę komentarzy. Zwolennicy teorii o podróżach w czasie zasypywali się nawzajem linkami do filmów wideo, na których ma być widać cuda techniki lata przed ich wynalezieniem.

http://www.youtube.com/watch?v=MtY9nw4VxHw

Wśród komentujących znalazł się również internauta podpisujący się nickiem "planetcheck", który twierdzi, że kobieta z telefonem to jego prababcia Gertrude Jones.

Miała wtedy 17 lat. Zapytałem jej o to nagranie, pamięta tę sytuację dość dokładnie. Powiedziała, że Dupont miał w fabryce sekcję zajmującą się komunikacją. Eksperymentowali z telefonami bezprzewodowymi. Gertrude i pięć innych kobiet dostało aparaty na tydzień do testowania - cytuje wypowiedź planetchecka "Daily Mail". Jak do tej pory nie udało się jednak potwierdzić tych słów.