Gala finałowa 11. edycji konkursu ImagineCup 2013 właśnie dobiegła końca. Zespół WeRule z Politechniki Gdańskiej w składzie: Karol Stosik, Paweł Nowakowski i Mateusz Nowak zdobył srebrny medal i nagrodę pieniężną w wysokości 5000 USD w kategoriiWindows Phone Challenge. Autorski projekt studentów z Gdańska to Modern Drug Test - aplikacja przeznaczona na urządzenia mobilne, pozwalająca na wykrywanie osób będących pod wpływem narkotyków. Jej działanie opiera się na analizie ludzkiego oka i odszukiwaniu w nim anomalii typowych dla osób, które zażyły środki odurzające.

Reklama
Media

Stanęliśmy na podium finałów ImagineCup 2013 – jesteśmy w gronie najlepszych na świecie! To ogromna motywacja do dalszej pracy nad naszą aplikacją i kolejnymi projektami. Udział i wygrana w największym konkursie technologicznym na świecie to doświadczenie, które na pewno zaowocuje w przyszłości - powiedział Karol Stosik z zespołu WeRule z Politechniki Gdańskiej.

Laureatem trzeciego miejsca w tej samej kategoriii zdobywcą nagrody w wysokości 3000 USD został zespół FRONT z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie w składzie: Marcin Cieślewicz, Kamil Krajewski, Marcin Perka, Artur Stachurski. Studenci stworzyli projekt COPE (CommonOperational Picture Environment) – platformę informatyczną umożliwiającą koordynację jednostek uczestniczących w dowolnej akcji, zwiększającą ich przewagę. COPE wspomaga również proces zarządzania jednostkami na każdym poziomie dowodzenia, a to wszystko dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu i technologii takich jak GPS, smartfony, tablety, rzeczywistość rozszerzona.

Media

Polacy kolejny raz są w czołówce światowej ImagineCup 2013! Serdecznie gratuluję naszym drużynom, które jak co roku udowodniły, że mamy w Polsce jedne z najlepszych projektów na świecie. Jak pokazuje historia dotychczasowych zwycięzców, udział w tym prestiżowym wydarzeniu to szansa na lepszy start na rynku pracy, a nierzadko pierwszy krok do założenia własnej firmy, czego naszym finalistom życzę w najbliższej przyszłości - powiedział Rafał Albin, dyrektor działu Nowych Technologii (Developer & Platform Group) w polskim oddziale Microsoft.

Nasz kraj w Petersburgu reprezentował także zespół TapBoarders z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu w składzie: Tadeusz Makuch, Aleksandra Olejniczak, Stefania Tempłowicz, Bartosz Matuszewski. Projekt studentów z Poznania zakwalifikował się do światowych finałów w kategorii Innovation. Drużyna opracowała Multiboard – platformę pozwalającą na uruchamianie gier planszowych w wersji elektronicznej na wielu połączonych ze sobą urządzeniach mobilnych, takich jak tablety czy smartfony.

W światowych finałach konkursu uczestniczyło 87 zespołów studenckich z 71 krajów, które najpierw wygrały konkursy lokalne i internetowe. Gala finałowa ImagineCup odbyła się w zabytkowym Teatrze Aleksandrinskim w obecności ponad 800 studentów, sędziów, partnerów przyznających dodatkowe nagrody i dziennikarzy z całego świata. Uroczystość ta stanowiła punkt kulminacyjny konkursu. Steve Ballmer, CEO Microsoft,w przekazie wideo wyemitowanym podczas uroczystości rozdania nagród już zapowiedział przyszłoroczną edycję konkursu. Ogłosił, że w 2014 roku konkurs ImagineCup odbędzie się w Seattle (USA).

Znakomite wyniki Polaków w ImagineCup 2013 to nie pierwszy sukces naszych studentów w konkursie Microsoft. Dotychczas Polscy studenci stawali na podium aż 21 razy, zdobywając 7 pierwszych, 8 drugich i 6 trzecich miejsc.