Głównym obiektem ataków stały się komputery rządowe oraz ważnych organizacji ukraińskich. Według informatyków, osoba, której uda się wprowadzić wirusa do komputera, uzyskuje dostęp do wszystkich jego funkcji i danych. Wykrycie i usunięcie "Snake'a" jest bardzo trudne.

Reklama

Wirus "Snake", czyli "Wąż", jest bardzo zaawansowany i niebezpieczny. Po raz pierwszy jego obecność odnotowano w 2006 roku, jednak w roku 2013 jego aktywność znacznie się zwiększyła. Z 56 przypadków ataków odnotowanych w 2010 roku, 44 przypadły na ubiegły rok. Głównym celem "Snake'a" jest Ukraina.

Z raportu BAE Systems możemy się też dowiedzieć, że aktywność osób używających wirusa "Snake" jest szczególnie intensywna w dni powszednie w godzinach pracy według czasu moskiewskiego.

Eksperci zauważają podobieństwo działań związanych z użyciem wirusa do wcześniejszych zachowań funkcjonariuszy służb rosyjskich, jednak zaznaczają, że obecnie nie można jednoznacznie stwierdzić, kto stoi za kampanią infiltracji komputerów na Ukrainie.