Twórcy piszą w obronie opłaty od smartfonów. 600 podpisów pod listem do ministerstwa

| Aktualizacja:

600 nazwisk twórców znalazło się pod apelem skierowanym do ministra kultury, a dotyczącym wprowadzenia opłat od tzw. czystych nośników. Artyści i autorzy przekonują, że rezygnacja z opłaty to pozbawianie ich części zarobku. Pod apelem podpisali się m.in.: Piotr Rubik, Władysław Bartoszewski, Krzysztof Krawczyk, Irena Santor, Doda i Monika Brodka.

wróć do artykułu
  • ~mjk
    (2015-01-28 11:22)
    Twórcy jak górnicy - nieważne, że twórczość kiepska a chętnych do odbioru mało im się należy i już. Złodzieje.
  • ~jhgujgjh
    (2014-11-11 21:58)
    Jeżeli podatkiem obarczamy urządzenia ( a nie nośniki) to należy ten podatek zlikwidować dla nośników - dlaczego mamy płacić podwójnie - za smartfon i kartę w nim ?
  • ~TJ
    (2014-11-05 22:25)
    Przeczytałem listę z nazwiskami artystów, którzy podpisali petycję do ZAiKSu i stwierdziłem, że większość z nich to osoby zupełnie nie znane, a część takich, którzy ostatnią płytę wydali bardzo dawno temu lub nawet mieli tylko jeden przebój.
    Z liczących się artystów znalazłem Józefa Skrzeka, którego twórczość cenię od lat młodzieńczych (a było to tak dawno, że...) i posiadam jego płyty (jeszcze czarne LP) w swojej kolekcji. Jednak, Panie Józefie, może Pan być, spokojny - Pana muzyki nie da się słuchać na smartfonie. Pana muzyki można słuchać albo w sali koncertowej, albo na dobrej jakości sprzęcie domowym.
  • ~Taki jeden
    (2014-11-05 21:42)
    Drodzy "artyści"! Dlaczego mamy płacić komuś, kogo utworów nie słuchamy? To tak jakby płacić rachunek wszystkim restauracjom, nawet tym, w których nie jadamy. Trzeba mieć niebywały tupet, żeby czegoś takiego żądać! Kiedyś, być może, będziecie musieli stanąć twarzą w twarz ze straszną prawdą, że waszych płyt nikt nie kupuje nie dlatego, że są nielegalnie kopiowane tylko dlatego, że was nikt już nie chce słuchać czy oglądać.
  • ~Bulba
    (2014-11-05 13:54)
    A co to za artysta ten Bartoszewski-Bydłoszewski? To ten niby-profesor bez magisterium?
  • ~Bulba
    (2014-11-05 13:50)
    Co za bzdura. Posadzić każdego, kto kupuje nóż, bo niektórzy taki narzędziem zabijają. Porąbało tzw. artystów
  • ~as
    (2014-11-04 16:33)
    nigdy nienażarta hołota
  • ~ktoś
    (2014-11-03 19:23)
    Opublikujcie całą listę. Będziemy wiedzieli czego NIE KUPOWAĆ! To cymbałów nauczy pokory!
  • ~czytelnik
    (2014-11-03 19:20)
    Nie można zeżreć ciasteczka i je nadal mieć! Ci 'twórcy' powinni mam jeszcze DOPŁACAĆ za to, że słuchamy ich GNIOTÓW! To porąbane 'towarzystwo' powinno przemyśleć to, zanim sami wpisali się na tę czarna listę! Powinniśmy PRZESTAĆ KUPOWAĆ ich WYPOCINY!
  • ~tm
    (2014-11-03 18:53)
    a co to za stary sldowski podatek to przypomina głupote typu podatek belki wogóle znieść tą opłatę w pale się niemieści że producent płaci za to że produkuje puste nośniki
  • ~adampol
    (2014-11-03 18:37)
    bydłoszewski wizytator 8 -miesięczny w niemieckim obozie koncentracyjnym.
    Jak tej mendzie to się udało? to jest pytanie.
  • ~mjk
    (2014-11-03 18:28)
    Idąc śladem tej demagogii 600 pazernych cwaniaków należy:
    Opodatkować zastawy stołowe, serwisy, sztućce itp ponieważ mogą służyć do spożywania podróbek marek chronionych np. podrabianej szynki parmeńskiej, sera feta, oscypka. Wprowadzić podatek pogłowny zabezpieczający interesy producentów odzieży, obuwia, galanterii ponieważ, każdy z nas jest wszak potencjalnym przestępcą i może kupić podróbki markowych towarów tych branż.
    Swoją drogą co mi chodzi po głowie, że niejaką Dorotę R. przyłapano z podróbą markowej torebki. Chwała Kalemu!
  • ~NSZZ piratów
    (2014-11-03 18:23)
    Nie kupuję - ŚCIĄGAM
  • ~NSZZ piratów
    (2014-11-03 18:21)
    Jak płacę podatek w cenie nośników, to mogę legalnie ściągać wszystkie multimedia z sieci bezpłatnie. Przecież te pasożyty tuczą się na mnie siłom, więc im odpowiadam kulturom osobistom i Niezależnym. Samodzielnym Zaradnym Zaciągiem kultury.
  • ~na wyborach tez trzeba myslec.
    (2014-11-03 18:21)
    **** od dawna uczono nas, ze jesli ktos choc raz piardnie w tv to jest to gwiazdor, , a jak dwa razy to artysta, a jak trzy no to albo minister, chociaz byl zastepca i to tylko przez tydzien, ale tytul dozywotni, ,,,. w dodatku wbito we lby robotniczo-0chlopskie, ze wszystkich wujow piszemy z Duzej litery, a Siebie z malej i tpo na zawsze.
    A , ze dyrektor PGR_U , al;bo kopalni to Pan., no to teraz trzeba za to placic za * HU, du . i kamieni kupe** do usranej smierci, i bedzie ciezko. Ale mozna to uporzadkowac . Np. idziesz na wybory. i WSZYSTKICH SAMOZWANCZYCH ARTYSTOW<mistrzow- burychmistrzow, i wszelkjich stolkowiczow--- siaasz jak Pan, Gospodarz nad wyborcza lista i tylko TY decydujesz. Cos nie tak, dajesz AUT, Cois tam bylo z jakimis przetargami, konkursami, stolkami, AHA, i dajesz kopa wyborczego w hu. i du, . Widzisz lazi taki urzednik calymi dniami po kawkach u znajomych w robocie- OUT.Wydaje kase niepotrzebnie , i jeszcze sie wymadrza, ze lubi jakies dworce, lokomotywy, zegarki, jachty, udzialy w spolkach i rzady i zarzady cichociemne-OUT. Koniec i kropka.
  • ~aktywator
    (2014-11-03 18:14)
    Interesuje sie muzyka, mam ponad 5000 mp3. W tej kolekcji znajdzie sie miejsce na rozne style muzyczne.

    Nie mam zadnego kawalka zadnego 'tfurcy' wymienionego w tym artykule.

    Ciekawe, ze do forsowania copyright'u pierwsze startuja zawsze miernoty - te narzucane publicznosci jako gwiazdy odgornie

    Latwo to wyjasnic - ich pozycja 'gwiazdy' zalezna jest od przemyslu i od 'srodowisk tfurczych'.

    W niektorych komentarzach jest sugestia, zeby te nasze 'gwiazdy' zarabialy koncertujac. To bylby dla nich problem, bo pomijajac kilka wielkich imprez, z rodzaju koncert sylwestrowy, za wystep na ktorych placa im sponsorzy, to by na koncerty tych 'gwiazd' nikt lub prawie nikt nie przychodzil.

    Oni sa bez watpienia 'znani' i 'lubiani', ale powiedzialbym, ze z urzedu. Realnie sa po prostu malo lubiani, ewentualnie sa lubiani za to, ze sa lubiani.

    To tzw celebryci, ktorymi przemysl fonograficzny usiluje zastapic dawne gwiazdy Rocka czy pop'u, ktore byly popularne naturalnie (oddolnie). One byly od przemyslu w duzym sotpniu niezalezne, wiec mniej wygodne, dlatego przemysl lansuje celebrytow, bo ci od przemyslu zaleza bezwarunkowo. Bez promocji ze strony przemyslu i bez wyrobienia sobie pozycji wsrod innych przecietniakow ('tfurcow') nie byliby wcale gwiazdami.
  • ~widz
    (2014-11-03 18:03)
    Wystarczy POprostu nie kupować.
  • ~jo tyż protestuję
    (2014-11-03 17:57)
    Bydłoszewski tfurca - ale jaja tuskowe ?
    co ten stary pierdziel może jeszcze stforzyć ?
    chyba ***** do pampersa !!!
  • ~janek86
    (2014-11-03 17:51)
    propunje by ludiska kupowali te smartfony w innych krajach.sam aprat nie jest proukowany w Polsce totez nie ma mowy o ochronie tego przemyslu.
  • ~fce9d8w7
    (2014-11-03 17:45)
    Polskę traktuje się jak debili. W Niemczech za odpowidnik 100 zł abonamentu miesięcznie dostaje się iphona z opcją wymiany na nowy jesli będzie kolejna wersja...

Może zainteresować Cię też: