Innowacje to ostatnio bardzo popularne hasło, odmieniane przez wszystkie przypadki. Co jest innowacyjne jest modne, przyszłościowe, na topie. Innowacje, choć większości kojarzą się w nowymi technologiami, są tak naprawdę obecne w każdej dziedzinie. Ujęcie tematu w sposób kompleksowy jest niezwykle trudne, a niektórzy twierdzą, że w zasadzie niemożliwe. Trudno bowiem połączyć innowacje w rolnictwie, branży IT czy chociażby przemyśle chemicznym.

Inne

Z tym zadaniem zmierza się już po raz czwarty organizatorzy Międzynarodowych Targów Innowacji i Nowych Technologii INNO - TECH EXPO, które już 27-28 października odbędą się w Kielcach. Zawsze mamy dylemat jak szeroko iść w zakresie branżowej reprezentacji na targach. Szukamy pewnego znaku rozpoznawczego, i w tym roku z pewnością wiodąca będzie branża IT – mówi Karol Kaczmarski, Prezes Zarządu Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii, jednego z organizatorów targów. IT to w tegorocznej edycji szczególnie mocny punkt. Głównie za sprawą odbywających się podczas targów Świętokrzyskich Dni Informatyki. Oprócz strefy wystawienniczej dwa dni targowe zostały wypełnione szeregiem paneli i warsztatów z kilku obszarów tematycznych: bezpieczeństwo w sieci, e-usługi dla administracji, systemy informacji przestrzennej, e-edukacja, e-zdrowie. Swoją ofertę bezpłatnych szkoleń i spotkań informacyjnych kierujemy głównie do samorządów i przedstawicieli instytucji publicznych. Chcemy im zaprezentować dostępne na rynku narzędzia do efektywnego zarządzania usługami publicznymi. Sami, jako samorząd województwa, opracowujemy szereg udogodnień i możliwości. Chcemy pokazać jak z nich korzystać i ułatwiać sobie prace, a mieszkańcom codzienne życie – mówi Ewelina Gładki, Dyrektorka Biura Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, organizatora ŚDI.

Tegoroczny INNO-TECH to zupełnie nowa koncepcja na prezentację oferty wystawców. Targi zostały podzielone na 6 stref tematycznych, tak aby zwiedzający mieli lepszą orientacje w ofercie wystawienniczej:

strefa know – how – swoją ofertę zaprezentują instytucje i organizacje wspierające rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości. To także miejsce dla firm, które osiągają biznesowe sukcesy, wdrażając nowe technologie;
strefa startupów – punkt informacyjny o warunkach i korzyściach płynących z udziału w projektach startupowych. Swoją ofertę zaprezentują instytucje obsługujące platformy startupowe;
strefa inspiracji – dedykowana podmiotom działającym w formacje spin – off i spin – out. Miejsce do prezentacji innowacji, które są efektem współpracy z ośrodkami naukowymi i jednostkami badawczymi;
strefa kreatywna – przestrzeń dla innowatorów i wynalazców, którzy chcą zaprezentować swój pomysł, usługę lub produkt. Strefa ma charakter niekomercyjny;
strefa sprzedaj pomysł – miejsce, w którym aniołowie biznesu i przedstawiciele venture capital będą do dyspozycji wszystkim osób / podmiotów, które chcą zaprezentować swoje innowacje.
przestrzeń Internet Rzeczy – miejsce prezentacji nowinek z branży IT.
Bardzo zależy nam żeby na profesjonalnych targach mieli możliwość zaprezentowania swoich pomysłów amatorzy. Stąd pomysł na strefę niekomercyjną, przeznaczoną dla osób indywidualnych, szkół i zespołów projektowych. To dla nich szansa na zdobycie doświadczenie i naprawdę niezłe wyzwanie – mówi Katarzyna Prostak, Dyrektor Grupy Projektów Targów Kielce, współorganizatora targów. A strefa kreatywna zapowiada się naprawdę intersująco. Wśród wielu wynalazków będzie okazja zobaczyć m.in. łożysko magnetyczne, puszkokolektor, egzoszkielet czy zapoznać się z aplikacją Farm Asystent.

Targi to oczywiście nie tylko część wystawiennicza. Organizatorzy zaplanowali szereg wydarzeń towarzyszących. Wystawcy będą mieli możliwość skorzystania z usługi B2B Smart Meeting. To oferta bezpłatnych spotkań brokerskich. Wystarczy rejestracja na stronie wydarzenia a eksperci zaaranżują spotkania z potencjalnymi, biznesowymi partnerami. Oprócz tego dwie konferencje tematyczne: „Efektywność energetyczna oraz alternatywne źródła energii w zarządzaniu infrastrukturą publiczną” oraz „Twój biznes w Europie - jak pozyskać wsparcie na ekspansję międzynarodową”. Drugi panel skierowany jest do przedsiębiorców, którzy planuj budowanie strategii eksportowej. Z myślą o nich podczas targów zostanie zorganizowane specjalne stoisko informacyjne projektu „Enterprise Europe Network”.

IV Międzynarodowe Targi Innowacji i Nowych Technologii INNO-TECH EXPO 2016 odbędą się 27-28 października w Targach Kielce. Wstęp dla zwiedzających bezpłatny.