Konferencja przeznaczona jest głównie dla developerów i programistów i to oni czuli się jak ryba w wodzie podczas kolejnych prelekcji. A sztuczna inteligencja w roli gospodarza spisywała się doskonale, przedstawiając ich sprawnie i bez kłopotów, a nawet ucinając sobie z niektórymi krótkie rozmowy. Choć wymowa polskich nazwisk nie była dla niej zdecydowanie najłatwiejsza.

Pełnię jej możliwości można było lepiej sprawdzić w specjalnie do tego przygotowanym modelu smart-home. Alexa bez problemu była w stanie wyszukać program telewizyjny, sterować oświetleniem, posprzątać za pomocą odkurzacza, włączyć czajnik, znaleźć interesujący nas przepis czy nawet ocenić nasz ubiór i podpowiedzieć zmianę stroju albo zasugerować jakiś dodatek.

Alexa jest kontynuatorką przejętej przez Amazon polskiej Ivony. Wszyscy zastanawiali się więc dlaczego jeszcze nie mówi po polsku, skoro radzi sobie już z tym asystent Googla. – Prace trwają – tłumaczył dziennikarzom Rafał Kukliński, dyrektor Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku.

Prelekcje były poświęcone uczeniu maszynowemu, dowiedzieliśmy się też w jak sposób uczy się Alexa, skąd czerpie wiedzę, jak zbudować globalny serwis VOD bez użycia serwera i w jaki sposób roboty pomagają w działalności Amazona.

Impreza była zorganizowana w gdańskim Teatrze Szekspirowskim.