34-letni Li Xiaoyu i 33-letni Dong Jiazhi zostali również oskarżeni o kradzież tajemnic handlowych firm z 11 krajów świata, w tym USA, Litwy oraz Wielkiej Brytanii. Kampanię hakerską mieli prowadzić przez ponad dekadę.

Reklama

Byli chińscy studenci inżynierii - zgodnie z informacjami ministerstwa sprawiedliwości - badali ostatnio luki w sieciach komputerowych firm opracowujących szczepionki na Covid-19.

Swoją pracę wykonywać mieli dla własnego zysku oraz dla chińskiego wywiadu. Dziennik "Washington Post" odnotowuje, że to pierwszy przypadek w historii, gdy Stany Zjednoczone oskarżyły podejrzanych hakerów "nie tylko o działania w celu wzbogacenia się, ale i dla chińskiego rządu".

Reklama

Chiny kradną własność intelektualną i badania, które wzmacniają ich gospodarkę, a następnie wykorzystują ten nielegalny zysk jako broń do uciszenia każdego kraju, który odważyłby się zakwestionować ich nielegalne działania - ocenił wicedyrektor Federalnego Biura Śledczego (FBI) David Bowdich. - Tego rodzaju przymus ekonomiczny nie jest tym, czego oczekujemy od godnego zaufania światowego lidera. Tego można spodziewać się po zorganizowanej grupie przestępczej - dodał.

Na świecie trwa technologiczny wyścig o szczepionkę na koronawirusa. Wielu ekspertów uważa, że dopiero jej powszechne wprowadzenie pozwoli na powrót do życia społecznego sprzed epidemii.Jednym z najbardziej dotkniętych przez epidemię krajów są Stany Zjednoczone. Jak wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore, wykryto tu najwięcej przypadków zakażeń na świecie (ponad 3,7 mln) i zmarło najwięcej osób (ponad 140 tys.). Najgorsza sytuacja panuje obecnie w Arizonie, Teksasie, Kalifornii oraz na Florydzie.