Techniczna strona jest prosta: przypięta do korpusu aparatu lampa błyskowa oświetla slajd, a światło przenosi obraz ze slajdu obiektywem na to, na co akurat padnie. Projektor rzuca obraz w chwili, gdy podłączony do niego czujnik wykryje błysk flesza innego, stojącego obok fotografa.

I tak, nieświadomie, robiąc np. zdjęcie rzeźby, ów pechowiec utrwali swój obiekt ale i obraz wyświetlony z fulguratora. Najpewniej będzie to reklama...

Reklama

pImage Fulgurator to projekt artysty Juliusa von Bismarcka na zajęcia ze sztuki medialnej. Zamysłem autora było stworzenie urządzenia do manipulowania tym, jak ludzie postrzegają świat. Wybrał manipulację zdjęciami z wakacji.

Chodziło mu o wzbudzenie zdziwienia u turystów robiących zdjęcia znanym obiektom, budynkom czy pomnikom. Stojąc za ich plecami, swoim urządzeniem ingerowałby w treść tego, co trafi do aparatów. Bez niczyjej wiedzy i zgody. Projekcja obrazu trwa milisekundy i nie ma szans jej dostrzec. Widać to na filmie obok, gdzie Bismarck ingeruje w zdjęcia turystów przed berlińskim Checkpoint Charlie.

Sęk w tym, że jego projekt chcą koniecznie wykorzystać agencje reklamowe.Dla branży reklamowej, fulgurator to kura znosząca złote jajka. Maili i telefonów z agencji reklamowych dostaje setki - wszyscy chcą jego urządzenia. Artysta, mniej lub bardziej świadomie, przyśpieszył reklamowym foto-spamerom Gwiazdkę. Pozostałej większości zapewnił potencjalnie średnią atrakcję w postaci oklejonych reklamami zabytków. Fakt, że tylko na zdjęciach, ale zawsze.

Za JuliusVonBismarck.com