Oszuści zadzwonili do 82-latka informując go, że wartość zakupionej wcześniej przez niego kryptowaluty wzrosła sześciokrotnie i aby zysk został mu przekazany, niezbędne jest uzyskanie pewnych danych. Mężczyzna będąc przekonanym o tym, że przekazywane przez niego informacje zostaną wykorzystane wyłącznie do sprzedaży posiadanej przez niego kryptowaluty podał je oszustom. W ten sposób przestępcy przejęli kontrolę nad jego komputerem i sukcesywnie wykonywali przelewy z jego konta bankowego – wyjaśniła asp. Anna Jaworska-Wojnicz z kaliskiej komendy policji. Tym sposobem senior stracił ponad 60 tys. zł.

Reklama

Rzeczniczka poinformowała, jak działają oszuści. Otóż po sprzedaniu kryptowaluty osobie zainteresowanej kontaktują się z nią i informują, że wartość inwestycji wzrosła. Następnie proponują, żeby odebrać zyski należy między innymi zainstalować na komputerze lub telefonie specjalną aplikację, dającą możliwość automatyzacji operacji związanej z kupnem i sprzedażą kryptowaluty. W taki sposób przejmują dane do urządzenia i wykorzystują zapisane na nich hasła, w tym również te do bankowości internetowej – wyjaśniła.

Kaliska policja apeluje o ostrożność w tego typu inwestycjach, a szczególnie w rozmowach z osobami przekonującymi do instalowania na komputerach lub telefonach rzekomych aplikacji, poprzez które analityk pomaga w zakupie lub sprzedaży kryptowaluty. Zainstalowanie tego typu oprogramowań na urządzenia, poprzez które logujemy się do bankowości internetowej może skutkować utratą oszczędności naszego życia – powiedziała Anna Jaworska-Wojnicz.