Pandemie należą do nowej normalności "na tej samej zasadzie jak trzęsienia ziemi, tornada czy zmiany klimatyczne" - ocenił Gates. - Musimy odrobić naszą lekcję, na następną pandemię nie jesteśmy przygotowani - dodał, zaznaczając, że może być ona dziesięciokrotnie gorsza od obecnej.

Reklama

Podziw dla postępu naukowego

Wyraził jednocześnie swój podziw dla postępu naukowego w dziedzinie opracowywania szczepionek. - To cud: gdyby pandemia wybuchła pięć lat temu, świat nie uzyskałby szczepionki w tak krótkim czasie - podkreślił. W związku z tym wezwał do przeciwstawienia się "szczepionkowemu nacjonalizmowi".

Wskazał jednocześnie na konieczność zadbania przez szefów państw i rządów o sprawiedliwe rozdzielanie szczepionek, bowiem żadnego kraju nie wolno pozostawić samotnym w walce z koronawirusem.

Reklama

Nadzieja na koniec pandemii

Umieszczone w środę na platformie internetowej Xing przez Billa Gatesa i jego żonę Melindę przesłanie głosi nadzieję na zakończenie pandemii koronawirusa. - Ze względu na to, że w tej chwili jeszcze tak wielu ludzi cierpi na Covid-19, bardzo trudno wyobrazić sobie koniec pandemii, lecz on nadejdzie - zapewnili państwo Gates.