Indyjskie ministerstwo elektroniki i technik informacyjnych powołało się na oświadczenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), że wariant wykryty po raz pierwszy w ubiegłym roku w Indiach nazywa się B.1.617 i określanie go "indyjskim" jest niewłaściwe. Określenia geograficzne są często używane jako uproszczenia właściwych nazw wariantów koronawirusa.

Reklama

Instrukcje resortu

Instrukcje ministerstwa nie zostały upublicznione, ale dotarły do nich agencje informacyjne, w tym Press Trust of India. Według nich, platformy społecznościowe mają "natychmiast usunąć każdą treść, która odnosi się albo sugeruje indyjski wariant koronawirusa". Źródło Reutera pracujące w mediach społecznościowych powiedziało, że usunięcie wszystkich postów z tym związanych będzie "skrajnie trudne". Według BBC Indie są trzecim największym użytkownikiem Twittera na świecie.

W zeszłym miesiącu rząd nakazał usunięcie postów, w których oskarżano go o podejmowanie złych działań w ramach walki z epidemią koronawirusa. Rząd Indii jest krytykowany za to, jak radzi sobie z epidemią koronawirusa. Liczba zgonów związanych z Covid-19 przekroczyła w Indiach 300 tys. i kraj pod tym względem jest tuż za USA i Brazylią.