Jak najlepiej wypromować nowy produkt? Dołączyć go do innego, znanego. W taki mniej więcej sposób Nokia chce wypromować swój internetowy sklep z muzyką - Nokia Music Store. W Wielkiej Brytanii firma postanowiła sprzedawać swe muzyczne komórki w pakiecie z abonamentem pozwalającym na nieograniczone pobieranie piosenek z sieci.

Reklama

Instalacja pakietu jest dziecinnie prosta - wystarczy zainstalować dołączone oprogramowanie oraz zarejestrować się na stronie sklepu, używając dołączonego do promocyjnego zestawu kodu PIN. Niestety, z usługi mogą korzystać jedynie użytkownicy komputerów PC z Windowsem. Komórkę (model 5310) w ofercie pre-paid i Comes with Music można kupić już za 130 funtów.

Oferta sklepu jest na pewno mniejsza niż iTunes Store’a, ale i tak miło zaskakuje. Około 2 mln piosenek, którymi chwali się Nokia, nie tworzą utwory nikomu nieznanych zespołów, ale produkcje takich gwiazd, jak The Clash, Franz Ferdinand, U2, Aerosmith, Amy Winehouse czy Will.I.Am, z czterech największych wytwórni muzycznych. Są jednak dziwne wyjątki - podczas testu nie udało nam się na przykład znaleźć pełnego albumu Oasis.

Pobrane piosenki są zapisywane na dysku komputera, skąd można je przekopiować do kupionego telefonu (musi to być telefon Nokii, wspierający pliki z ochroną DRM). Niestety, chodzi tu tylko o jeden komputer i jedną komórkę. Ściągane pliki są chronione zabezpieczeniem DRM, więc nie można ich kopiować na CD (chyba że w formie back-upów) ani przegrywać na inne urządzenia muzyczne, np. odtwarzacz MP3. To spory minus.

Na pocieszenie pozostaje to, że nawet po upływie terminu ważności abonamentu nadal można słuchać zapisanych piosenek. Ponadto, jeśli coś stanie się naszemu pecetowi lub komórce, Nokia pomoże nam dotworzyć zawartość biblioteki, nawet dwa lata po wygaśnięciu abonamentu. Ściągnięcie jednego albumu zajmuje ok. 5-6 minut.

Schemat sprzedaży muzyki, jaki oferuje Nokia, na pewno jest ciekawy. Mankamentem jest niekompatybilność z systemem MacOS oraz zabezpieczenie DRM, które wiążą nas z jednym przenośnym urządzeniem. Ale mimo to byłoby miło ujrzeć tę ofertę w Polsce (jak wspominaliśmy, póki co ejst dostepna jedynie w Wielkiej Brytanii). Zwłaszcza że nadal pozostajemy krajem "bez-iTunesowym".

Jak wynika z informacji zdobytych przez DZIENNIK, obie usługi Nokki - sklep muzyczny Nokia Music Store oraz pakiety Comes With Music - trafią na polski rynek najprawdopodobniej w przyszłym roku.