W oświadczeniu wydanym przez służby prasowe Roskomnadzoru urząd oświadczył, że blokada nastąpiła na mocy decyzji sądu. Uznał on, że OWD-Info publikowało informacje zabronione, których celem było "usprawiedliwianie działalności ugrupowań ekstremistycznych i terrorystycznych", jak i działalności osób należących do tych organizacji. Sąd oświadczył, że takie informacje znajdowały się na portalu OWD-Info i na profilach projektu w mediach społecznościowych.

Reklama

"Biorąc pod uwagę te fakty, działalność projektu medialnego ma na celu propagowanie terroryzmu i ekstremizmu na terytorium Rosji" - oświadczyły służby prasowe Roskomnadzoru.

Wcześniej w sobotę urząd zablokował główną stronę internetową OWD-Info. Aktywiści projektu oświadczyli, że nie zostali poinformowani o decyzji sądu, a także że nie otrzymali wcześniej żadnych ostrzeżeń ani żądań usunięcia informacji niezgodnych z prawem.

"Cenzura"

Blokada jest "aktem cenzury ze strony państwa", a celem tych kroków jest sprawienie, by OWD-Info zakończyło działalność - oświadczyli aktywiści.

Zapowiedzieli, że odwołają się od decyzji sądu i nie zaprzestaną działalności. "Uczynimy wszystko, co możliwe, byście nadal mieli dostęp do naszych wiadomości, instrukcji prawnych i innych materiałów" - głosi oświadczenie.

OWD-Info to projekt medialny z zakresu obrony praw człowieka. Portal działa od 2011 roku. Na stronie internetowej OWD-Info publikowane są niezależne dane o odbywających się w Rosji demonstracjach i protestach, np. o liczebności uczestników tych akcji, liczbie osób zatrzymanych, o tym, na jakie komisariaty trafili zatrzymani przez policję. We wrześniu br. portal został uznany przez ministerstwo sprawiedliwości Rosji za niezarejestrowaną organizację pozarządową "pełniącą funkcję zagranicznego agenta".