Patrick Ky, dyrektor wykonawczy Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego, potwierdził, że tego typu statki powietrzne będą mogły zostać włączone do transportu jedynie w przypadku spełniania wszelkich norm i uzyskania wszystkich koniecznych certyfikatów podobnych do tych, które mają np. prywatne samoloty. Jeśli taka maszyna poleci w 2024 roku nad Paryżem, to znaczy, że będzie to bezpieczny środek transportu. Jeśli takim nie będzie, to nie (poleci - PAP) - powiedział Ky cytowany na stronie euronews.com.

Reklama

Latające taksówki na trasie centrum - lotnisko

Firma "Volocopter" ma nadzieję, że uda się zakończyć proces produkcji i testów maszyn zwanych "Velocity" oraz uzyskać wymagane certyfikaty, tak by podczas igrzysk i paraolimpiady bezzałogowe statki powietrzne mogły przewozić osoby na trasie lotnisko Charlesa de Gaulle'a - centrum Paryża. Zdaniem inżynierów takie "taksówki" powietrzne są cztery razy bardziej ciche od helikopterów. Organizatorzy igrzysk w stolicy Francji już wcześniej deklarowali, że mają być to pierwsze zmagania olimpijskie w historii "pozytywne dla klimatu", czy o zmniejszonej emisji CO2 do atmosfery.

Igrzyska w Paryżu mają rozpocząć się 26 lipca i potrwać do 11 sierpnia 2024 r. Paraolimpiada została zaplanowana w dniach 28 sierpnia - 8 września.

Reklama