To kolejny rosyjski wyrok na fundację. W ubiegłym roku została ona ukarana za pozostawienie w serwisie artykułów związanych z wojną, w tym jednego dotyczącego "ocen inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku". Oskarżenie głosiło wówczas, że informacje publikowane w Wikipedii "stwarzają ryzyko masowych naruszeń porządku publicznego w Rosji".

Reklama

Fundacja Wikimedia wydała w odpowiedzi oświadczenie, w którym stwierdziła m.in., że informacje "są oparte na faktach i zweryfikowane przez wolontariuszy, którzy stale edytują i poprawiają artykuły na stronie; ich usunięcie stanowiłoby zatem naruszenie praw ludzi do swobodnego wyrażania opinii i dostępu do wiedzy".

Reklama

Najnowsza grzywna została nałożona po oskarżeniu fundacji o "szerzenie dezinformacji" w artykułach o rosyjskich jednostkach wojskowych - podała we wtorek Wikimedia Rosja. Organizacja nie podjęła jeszcze decyzji ws. odwołania się od wyroku. Jak informuje szef rosyjskiego oddziału Stanisław Kozłowskij, rosyjskie sądy tylko raz uznały apelację organizacji.