Kobieta została aresztowana w piątek i zatrzymana na przesłuchanie po tym, jak lokalny urząd administracyjny złożył skargę na jej post na Facebooku – poinformował Mehdi Benbouzid prokurator w Saint Omer na północy kraju.

Post na Facebooku, który stał się powodem oskarżenia, został napisany 21 marca, czyli w przeddzień zapowiadanego telewizyjnego wywiadu Macrona na temat reformy podwyższającej wiek emerytalny z 62 do 64 lat. "Ten śmieć będzie przemawiał o godz. 13” – napisała kobieta. "To zawsze w telewizji widzimy tego śmiecia" - dodała.

"Zapytałam, czy to żart"

Reklama

Jak podaje AFP, kobieta ma ponad 50 lat i przed kilku laty wspierała protest żółtych kamizelek, który odbił się na popularności Macrona. Kiedy policja zjawiła się u jej drzwi w piątek rano, była zaskoczona. Zapytałam ich, czy to żart, nigdy nie byłam aresztowana - powiedziała kobieta lokalnej gazecie. Nie jestem wrogiem publicznym numer jeden - dodała. Jej proces ma odbyć się w czerwcu.

Od kilku miesięcy w całej Francji regularnie odbywają się strajki i demonstracje przeciwko kontrowersyjnej reformie emerytalnej, którą rząd przyjął bez głosowania w Zgromadzeniu Narodowym, izbie niższej parlamentu francuskiego.