Dlaczego komputerowi magnaci stawiają na smartphone’y? Ponieważ - przynajmniej tak sądzą analitycy - ta kategoria urządzeń mobilnych najsłabiej odczuje złe skutki kryzysu gospodarczego. Z danych firmy Gartner wynika, że w czwartym kwartale 2008 r. globalna sprzedaż telefonów komórkowych w ogóle była o 12,6 proc. mniejsza w porównaniu z wynikami za ten sam okres wcześniejszego roku. Jednak jeśli chodzi o smartphone’y, to ich dostawy wzrosły z roku do roku o 22,5 proc.

Reklama

Przeczytaj o innych telefonicznych nowościach zaprezentowanych w Barcelonie:

Nowy Google Phone od HTC

Ekologiczny Samsung zasilany słońcem

HTC Touch Diamond 2

Sony Ericsson Idou - telefon jak aparat

Rozsuwana Nokia dla tych, co dużo mailują

Dwa nowe telefony Sony Ericsson

Nie powinno zatem dziwić, że z mody na inteligentne telefony postanowili skorzystać kolejni gracze.

Podczas zakończonych właśnie targów technologii mobilnych GSMA w Barcelonie swoje pierwsze w historii smartphone’y zaprezentował Acer, dobrze znany w Polsce, 3. co do wielkości producent komputerów osobistych na świecie. W ofercie Acera pojawiły się cztery telefony działające w oparciu o system operacyjny Windows Mobile (trochę dziwi, że twórcy nie zdecydowali się na nowszą, właśnie zaprezentowaną wersję systemu, oznaczoną numerem 6.5). Tajwańczycy postawili na różnorodność – wśród czterech debiutantów znajdziemy modele z wysuwaną klawiaturą QWERTY bądź zaopatrzone wyłącznie w ekran dotykowy, z czytnikiem linii papilarnych lub bez, z aparatem o rozdzielczości 3,2 lub 5 megapikseli. Wszystkie zaopatrzono w funkcję nawigacji GPS, moduł Wi-Fi oraz wsparcie dla technologii HSDPA (szybka transmisja danych).

Reklama

Swoje nowe smartphone’y w stolicy Katalonii pokazał także Asus słynący z laptopów, a ostatnio także tanich netbooków z rodziny Eee PC. Komórki Nuviphone M20 i G60 zostały stworzone we współpracy z amerykańską firmą Garmin, producentem systemów nawigacji GPS.

Oczywiście, nowych smartphone’ów nie zabrakło na stoiskach potentatów branży telefonów, np. HTC (nowe Touch Diamond 2 i Touch Pro2 oraz HTC Magic działający w oparciu o google’owski system operacyjny Android) czy Nokia (dwa nowe model z biznesowej E-serii).

Mimo optymistycznych prognoz eksperci rynkowi zauważają, że nadzieje pokładane przez producentów laptopów w rozwijającym się jak na razie rynku smartphone’ów mogą okazać się płonne. Po pierwsze, w kategorii od lat działa kilku silnych graczy (Nokia, HTC, RiM), a ostatnio też np. Apple. Po drugie, w przypadku nagłego wysypu smartphone’ów na rynek może dojść do jego przesycenia.