Choć o pomyśle NASA na grę mówiono już wcześniej, koncepcja zaczęła wreszcie nabierać realnych kształtów. Amerykańska Agencja Kosmiczna poinformowała właśnie o wybraniu trzech firm, które będą odpowiedzialne za opracowanie tytułu „Astronaut: Moon, Mars & Beyond” (Astronauta: Księżyc, Mars i dalej). Stworzenie wirtualnej przestrzeni kosmicznej zlecono wydawnictwom Virtual Heroes, Project Whitecard i Information in Place.

Reklama

Jak zapowiadają autorzy projektu, „Astronaut” będzie należeć do gatunku Massive Multiplayer On Line Game (MMO lub MMOG). To gry internetowe, w których może uczestniczyć jednocześnie kilka, a nawet kilkaset tysięcy osob. Amerykańska Agencja Kosmiczna poinformowała właśnie o wybraniu trzech firm, które będą odpowiedzialne za opracowanie tytułu „Astronaut: Moon, Mars & Beyond” (Astronauta: Księżyc, Mars i dalej). Stworzenie wirtualnej przestrzeni kosmicznej zlecono wydawnictwom Virtual Heroes, Project Whitecard i Information in Place.

Jak zapowiadają autorzy projektu, „Astronaut” będzie należeć do gatunku Massive Multiplayer On Line Game (MMO lub MMOG). To gry internetowe, w których może uczestniczyć jednocześnie kilka, a nawet kilkaset tysięcy osob. Tytuł zostanie stworzony w oparciu o technologię Unreal Engine 3 umożliwiającą tworzenie niezwykle realistycznej grafiki oraz efektów specjalnych (silnik ten zastosowano w wielu bestsellerowych grach, m.in. „America’s Army 3.0”, „BioShock”, „Gears of War 2” czy „Mass Effect”).

"Chcemy stworzyć coś, co dostarczy fenomenalnej rozrywki, będzie zajmującym i fascynującym doświadczeniem gamingowym, a jednocześnie da graczom okazję do zajęcia się badaniami naukowymi" - wyjaśniał podczas konferencji prasowej dr Daniel Laughlin, menedżer projektu, na co dzień pracujący na University of Maryland.

W pracach nad scenariuszem wezmą udział nie tylko specjaliści od wirtualnych rozrywek, ale także naukowcy, inżynierowie oraz pracownicy obsługi naziemnej oraz kontroli lotów. "Gracze będą mieli szansę wcielić się w role różnych specjalistów: astrobiologów, inżynierów, geologów kosmicznych lub pilotów promów" - zapowiada Jerry Heneghan, założyciel i szef firmy Virtual Heroes, która brała udział m.in. w pracach nad grą „America’s Army”.

W programie pojawią się istniejące wahadłowce, satelity, stacje kosmiczne, a także prototypy, nad którymi NASA dopiero pracuje w swoich laboratoriach. Gracze będą mieli więc okazję na odbycie przejażdżki po powierzchni Księżyca i pracę w bazie zbudowanej na Marsie. Oczywiście będzie też można zakosztować codziennego życia na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

Zgodnie z zapowiedziami NASA premiera demo gry ma się odbyć jeszcze w tym roku. Finalna wersja tytułu ma być gotowa na początku 2010 roku.