W komunikacie opublikowanym na stronie policji, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości poinformowało, że cyberprzestępcy rozsyłają wiadomości mailowe rzekomo pochodzących od Komendanta Głównego Policji insp. Marka Boronia.

Reklama

Do wysyłanych przez oszustów wiadomości dołączany jest załącznik rozpoznawany jako dokument w formacie "pdf". Z jego treści wynika, że osoba, będąca adresatem wiadomości jest podejrzana o dokonanie przestępstw o treściach pornograficznych i jest zobowiązana do udzielenia odpowiedzi - przekazało CBZC.

Dodało, że w celu uwiarygodnienia swojej wiadomości, przestępcy podpisują ją, jako Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń i Ministerstwo Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar.

"Cała korespondencja jest próbą oszustwa"

CBZC podkreśliło w komunikacie, że cała korespondencja jest próbą oszustwa i zastraszenia odbiorcy.

Biuro wyjaśniło, że nawet jeżeli ktoś popełnił czyn karalny, to policja w ramach prowadzonego postępowania wykonuje czynności procesowe szczegółowo opisane w Kodeksie postępowania karnego. O wszelkiego rodzaju wezwaniach, wszczęciu postępowania, czy złożeniu wyjaśnień na piśmie nie informuje poprzez pocztę elektroniczną.

CBZC ostrzega, że "dołączone do maila pliki, mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie", dlatego zaleca "nie otwierać takich załączników". W przypadku otrzymania podobnej wiadomości na swoją skrzynkę pocztową, warto bezpośrednio zgłosić to poprzez stronę www.cert.pl - zaznacza CBZC.