Najnowsze karty AMD/ATI pojawiły się w sklepach na miesiąc przed premierą WIndowsa 7, pod którym pokażą swą prawdziwą moc. Okazało się jednak, że to prawdziwe potwory. NIe tylko są bardziej wydajne niż zestaw dwóch topowych kart przeciwnika, to jeszcze są cichsze, zużywają mniej prądu i mniej się grzeją i... są tańsze.

Reklama

Dowód? W "Age of Conan" w trybie Dx10, w Starej Tarantii, na zestawie dwóch kart 280GTX, ilość klatek (4xAA, 16AF 1920x1200) nie przekraczała 20, po podłączeniu 5870, ilość klatek skoczyła do 40. To samo widać w innych grach. NFS:Shift działa także szybciej niż na dwóch 280gtx od nVidii.

>>>Batman jak żywy dzięki nVidii

Wielkim sukcesem AMD jest obniżenie poziomu prądu - karta bierze zaledwie 192W prądu, do tego w trybie 2d jej temperatura jest na poziomie 38 stopni - to dużo mniej niż poprzednia edycja kart AMD, czy też układów nVidii. Oczywiście, nie możemy zapominać o jakości obrazu. tu AMD kontynuuje tradycje i jej karty charakteryzują się przepiękną jakością wyświetlanej grafiki.

To nie koniec premier - przed świętami powinien pojawić się układ 5870x2, czyli dwa najwydajniejsze układy AMD na jednej karcie. Co ważne da się go połączyć z pojedynczym 5870. "5870x2 będzie działał po połączeniu go w Crossfire z jedną kartą i będzie cechował się atrakcyjną ceną w swoim przedziale wydajnościowym” - tłumaczy Bruno Murzyn z koncernu.

Do tego, by całkowicie zawładnąć rynkiem kart graficznych pjawią się też układy ze średniej półki cenowej. "Karty z układami o nazwie kodowej Juniper, czyli karty mainstreamowe powinny pojawić się w sklepach jeszcze przed Świętami” - dodaje Bruno Murzyn.

Co na to największy konkurent AMD, czyli nVidia? "Zielony" obóz jeszcze nie ma żadnej odpowiedzi. Nie było ani zniżki cen, ani oficjalnej daty premiery nowych kart - plotki mówią o pierwszym kwartale 2010. Poznaliśmy jedynie ich dane techniczne oraz to, że nVidia nie będzie oferować najwyższej wydajności dla graczy. Karty tej firmy mają działać na zasadzie połączenia normalnego procesora z układem graficznym, czyli być ukłądem do "wszystkiego" - to jednak nie to, czego oczekują gracze. Na razie pozostaje w walce układ dwuprocesorowy - 295gtx, który w niektórych testach z 5870 wygrywa - trzeba tylko pamiętać, że 5870 to układ jednoprocesorowy.

>>>nVIdia poprawi fizykę w nowych grach

AMD szykuje jeszcze jedno bolesne uderzenie w konkurencję. Gdy nVidia pozwala na obsługę efektów fizycznych w grach tylko, gdy używamy ukłądów tego koncernu, to AMD ma inną wizję. Firma ogłosiła prace nad własnym silnikiem. "Silnik fizyki open source <Bullet>, oraz Dx11 umożliwią uzyskanie innowacyjnych efektów na wielu platformach sprzętowych” - mówi dziennikowi.pl Bruno Murzyn.

Tak więc jesień i zima, a może także wiosna należą do firmy AMD. Zwłaszcza, że wkrótce na rynku pojawi się nie tylko nowy system operacyjny - WIndows 7 oferujący biblioteki graficzne DirectX11, ale także na rynek trafią pierwsze gry z nowymi efektami.