Portal AV-Test przygotował test programów antywirusowych na Androida. Skupiono się nie tylko na walce ze szkodliwym oprogramowaniem, ale także na tym, jak prosto jest obsłużyć aplikacje, oraz jak bardzo są zasobożerne.

Reklama

Na pierwszym miejscu znalazł się Bitdefender Mobile Security, który zdobył maksymalną liczbę punktów w 13 kategoriach. Kolejne miejsca zajęły AhnLab V3 Mobile 2.0, avast! Mobile Security, Comodo Mobile Security, ESET Mobile Security, F-Secure Mobile Security i Kaspersky Mobile Security. Jednocześnie specjaliści z AV-Test odradzają korzystania z takich aplikacji jak SPAMfighter VIRUSfighter Android, SUVsoft Mobile Security i AegisLab Antivirus Free- wystarczy wspomnieć, że rpdukt Aegis Lab wykrył zaledwie 58 proc. szkodliwego oprogramowania.

Autorzy testu twierdzą też, że z miesiąca na miesiąc poprawia się jakość antywirusowego oprogramowania. W ciągu kilku miesięcy średnia wykrywalność szkodliwego kodu wzrosła z 93 do 96 proc. Do tego większość aplikacji ani nie obciąża procesora, ani nie skraca czasu działania bez ładowania.

Specjaliści radzą też, że skoro programy nie są drogie - licencja zwycięzcy kosztuje tylko 9 euro rocznie, a wśród liderów testu są też całkowicie darmowe programy - to antywirus powinien stać się obowiązkową aplikacją każdego, kto ma telefon oparty na Androidzie. Zwłaszcza, że z miesiąca na miesiąc powstaje coraz więcej szkodliwego oprogramowania na urządzenia mobilne.