Odpowiedzialne za nowy projekt jest ministerstwo ds. równouprawnienia płci - potwierdziła cytowana w środę przez hiszpańskie media sekretarz stanu w tym resorcie Angela Rodriguez.

W ciągu najbliższych miesięcy powstanie aplikacja, która wyliczy kto w gospodarstwie domowym pracuje najwięcej i jakich czynności się podejmuje - wyjaśniła. Dodała, że aplikacja ma być elementem pozwalającym na zapewnienie większego równouprawnienia płci.

Reklama

Rodriguez wyjaśniła, że dzięki nowemu wynalazkowi będzie można “z łatwością obliczać ile czasu na zajęcia domowe poświęcają kobiety, a ile mężczyźni”.

Według zapowiedzi rządu w tym roku powstanie studium dotyczące czasu poświęcanego na wykonywanie zajęć domowych. Badanie to ma przeprowadzić Narodowy Instytut Statystyczny (INE) w Madrycie.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) szacuje, że zajęcia domowe zdecydowanie częściej wykonują w Hiszpanii kobiety niż mężczyźni. O ile panie poświęcają na to średnio pięć godzin dziennie, to panowie już tylko dwie.

Marcin Zatyka