Przejrzeli posty i komentarze z ostatnich trzech tygodni. Okazało się, że trzy czwarte z nich było zupełnie neutralnych, w żaden sposób nie naładowanych emocjonalnie. Jedna ósma była pozytywna: głównie komplementy dla Wojewódzkiego i życzenia noworoczne. Tylko pozostała jedna ósma była nacechowana negatywnie.

Reklama

- Byłem przez dwa tygodnie na wakacjach i nie było tam moich wpisów. I zobaczyłem, co się tam dzieje, jaki jest poziom nienawiści - tak Jakub Wojewódzki tłumaczył dlaczego zdecydował się przed kilkoma dniami skasować swój profil na Facebooku.

Okazuje się, jednak że za tym "poziomem nienawiści" stało zaledwie kilkanaście postów. Bardzo dużo dotyczyło pracy i wypowiedzi Wojewódzkiego ale w żaden sposób nie były obraźliwe. Były to np. pliki wideo od młodych zespołów z prośbą o występ w programie czy recenzję ich twórczości lub wpisy dotyczące spraw społecznych lub politycznych, czasem na poważnie, a czasem ironiczne. - Reasumując posty bezpośrednio nie dotyczące Kuby Wojewódzkiego, programów i kwestii najchętniej przez niego poruszanych stanowiły jedną trzecią wszystkich - tłumaczy Aleksander Szulc z Sotrender Research Team.

Nieco bardziej emocjonalne były komentarze pod wpisami na tablicy Wojewódzkiego. Ale i wśród nich jak wynika z analizy Sotrendera wynika tylko 17 procent było ewidentnie negatywnych. - Agresywne posty można policzyć na palcach jednej ręki
- wydaje się niemożliwe, żeby tak elokwentna osoba przestraszyła się kilku nieprzychylnych osób. W porównaniu z pierwszym lepszym internetowym forum, na którym można rzeczywiście znaleźć od przekleństw do fanatyzmu, fanpage Kuby Wojewódzkiego był prawdziwie elitarnym klubem dyskusyjnym
- dziwią się analitycy z Sotrender.

Fanpage Kuby Wojewódzkiego z 1,1 miliona obserwatorów był szóstą największą stroną polskiego Facebooka. Miał prawie dwukrotnie - o pół miliona - większą liczbę fanów od kolejnego w rankingu Grubsona. Coraz więcej gwiazd decyduje się na podobną działalność i prowadzenie swoich stron na Facebooku czy Twitterze. Czasem robią to samodzielnie, czasem jednak jak Wojewódzki korzystają z pomocy menadżerów czy agencji.

Wojewódzkiego od jego debiutu na deskach Teatru 6 piętro wspierała agencja kreatywna The Next Step.