- Płatności mobilne są bezpieczne. Twórcy oprogramowania dbają, by użytkownik był chroniony na wiele sposób - mówi Maciej Ziarek z Kaspersky Polska. Dodaje, że nie chodzi tylko o zadbanie o nasze dane w momencie płatności, ale od momentu zalogowania się do sklepu.

Reklama

Za usługi możemy płacić na kilka sposobów - od podania danych naszej karty kredytowej, przez opcję, która przenosi nas bezpośrednio na stronę banku, skąd możemy zrobić przelew, aż po specjalne programy, przez które możemy przelewać pieniądze, jak choćby PayPal.

- Z tych opcji najmniej bezpieczną możliwością jest dokonanie płatności kartą kredytową - tłumaczy Ziarek. Wyjaśnia, że łatwo podrobić jest stronę do podania informacji, potrzebnych do sfinalizowania płatności. Choć, jeśli będziemy uważać, nie powinniśmy mieć żadnych problemów z kartami. Jego zdaniem, pozostałe opcje płatności są bardziej bezpieczne.

Jeśli korzystamy z zakupów przez internet, to Maciej Ziarek radzi, by zadbać o podstawy bezpieczeństwa. - Powinniśmy zainstalować program antywirusowy, firewall i filtr antyphishingowy - tłumaczy. Przypomina, że nie powinniśmy zadbać tylko o komputer - warto też zainstalować oprogramowanie antywirusowe na naszych smartfonach i tabletach. Radzi, by usuwać podejrzane maile i nie dawać się złapać na linki zachęcające nas do kliknięcia, bo mogą one prowadzić do stron, na których nasze urządzenie zostanie zainfekowane.

Trzeba też sprawdzać, czy strona jest odpowiednio zabezpieczona - nie wystarczy zielone tło i kłódka, oraz protokół HTTPS w tytule linka. - Trzeba dokładnie przyjrzeć się certyfikatowi bezpieczeństwa - zwykle wystarczy najechać kursorem na kłódkę w linku, by sprawdzić datę wydania i ważności certyfikatu - mówi. Wystarczy "kliknąć" kłódkę a astępnie wybrać "wyświetl certyfikat" - będzie tam podana data końca ważności, jeśli już upłynęła, to ze strony trzeba jak najprędzej uciekać.

- Trzeba pamiętać, by do każdego sklepu internetowego mieć osobny login i hasło. W ten sposób, w razie wycieku danych, przestępcy nie będą mogli dostać się na nasze inne konta - dodaje. Radzi też, by nie instalować programów komputerowych czy aplikacji mobilnych z podejrzanych źródeł, bo mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie, które wyłudzi nasze dane.

Najważniejsze jednak, by pamiętać, że nawet najlepsze oprogramowanie antywirusowe nie zastąpi zdrowego rozsądku.