Vint Cerf na początku lat siedemdziesiątych, pracując w amerykańskim Departamencie Obrony (dokładnie Defense Advanced Research Projects Agency, czyli Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych) opracował protokół TCP/IP, czyli podstawę działania internetu. Powstała wówczas tzw. komutacja pakietów (ang. Packet switching). - Najprościej mówiąc działało to jak pocztówki. Był adres odbiorcy, nadawcy i konkretna zawartość. Z tą różnicą, że transfer był milion razy szybszy niż jakikolwiek urząd pocztowy - wyjaśniał z uśmiechem Cerf.

Reklama

Vint Cerf podkreślił potęgę, jaką tworzy globalna sieć w połączeniu z dzisiejszymi smartfonami i nie ukrywając rozbawienia wspomniał czasy, kiedy powstawały pierwsze telefony komórkowe. - Internet i telefony komórkowe narodziły się w roku 1973. Martin Cooper zaprojektował wówczas komórkę, która ważyła półtora kilograma, a czas pracy baterii wynosił dwadzieścia minut. Kiedy zapytałem Martina czy to nie za krótko, odpowiedział mi że, nie da się tego kolosa trzymać przy uchu dłużej niż dwadzieścia minut - śmiał się Vint Cerf.

Vint Cerf jest dziś wiceprezesem spółki-giganta Google. Aktualnie informatyk pracuje nad internetem międzyplanetarnym, który ma być standardem radiowo-laserowej komunikacji, odpornej na degradację sygnału.