Sposób działania jest prosty. Oszuści rozsyłają na skrzynki mailowe informację o nieudanej próbie dostarczenia przesyłki. E-mail zawiera też informację o możliwości odbioru przesyłki w siedzibie firmy po uprzednim uiszczeniu opłaty.

Reklama

O możliwych próbach wyłudzeń czytamy na portalu RMF24.pl, który taką informację otrzymał od jednego z radiosłuchaczy. Znalazł on w swojej skrzynce następującą wiadomość:

"Staraliśmy się dostarczyć twoją przesyłkę 16 sierpnia 2017 roku, 10:33:47.
Twoja paczka nie została doręczona w wyznaczonym czasie, ponieważ nikt nie otworzył drzwi. Do odebrania przesyłki należy wydrukować informacje i udać się do najbliższego biura.
________________________________________
Konto / Numer kwitu: 6665926251
Prosimy o wplate: 981,42 PLN
Klasa: Krajowe uslugi dostawy
Usluga (w): potwierdzenie odbioru
Statusu: Zawiadomienie wysłane"


Ofiarą takich wiadomości padają najczęściej osoby, które nie znają zasad funkcjonowania tej firmy kurierskiej. Sam DHL informuje, że nigdy nie wysyła do odbiorców podobnych wiadomości.

E-mailmoże też być związany z próbą zainfekowania komputera. Po jego otwarciu na komputerze może zostać zainstalowane oprogramowanie mające na celu przejęcie stacji roboczej lub zaszyfrowanie wszystkich danych. Za przywrócenie kontroli nad sprzętem hakerzy najczęściej żądają okupu.

Dlatego kiedy przychodzi do nas niespodziewany e-mail z nieznanego źródła nie należy w ogóle otwierać zawartych w nm załączników, które mogą doprowadzić do całkowitej utraty kontroli nad komputerem bądź utraty danych.

O próbach takich ataków możecie przeczytać TUTAJ>>