Na towarzyszącej wpisowi grafice sygnowanej adresem strony Obozu Narodowo-Radykalnego widnieje karykatura Żyda z olbrzymim nosem i symbolami dolara w miejscu oczu. W tle umieszczono polskie banknoty o wysokich nominałach.

"Żądamy podjęcia stanowczych działań w ochronie polskiej racji stanu. Zapraszamy do podpisywania petycji!" - czytamy w podpisie.

Reklama

Facebookowy profil ONR niedawno został usunięty przez władze portalu, jednak fanpage Marszu Niepodległości regularnie udostępnia treści odsyłające właśnie do oficjalnej strony Obozu Narodowo-Radykalnego. Antysemicki post zebrał już ponad 1,5 tys. reakcji i został udostępniony ponad 500 razy.

W petycji narodowcy domagają się sprzeciwu MSZ wobec amerykańskiej "ustawy 447", która ma pomagać organizacjom żydowskim w odzyskiwaniu mienia utraconego w wyniku II wojny światowej. "Dokument przyznaje Departamentowi Stanu USA prawo do udzielania ofiarom tak zwanego Holocaustu pomocy w odzyskiwaniu majątków bezdziedzicznych, które w większości są dziś własnością samorządów lub skarbu państwa" - czytamy w treści listu.

Styl ilustracji udostępnij na profilu Marszu Niepodległości wywodzi się z prac Philippa Ruprechta, niemieckiego karykaturzysty pracującego dla antysemickiego tygodnika "Der Sturmer", ulubionego czasopisma Adolfa Hitlera. Autor ilustracji po wojnie został skazany na sześć lat ciężkich robót - przypomina tokfm.pl.