Jak polskie nastolatki korzystają z internetu?? Według NASK 27,3 proc. młodych ludzi siedzi w sieci od 2do 4 godzin dziennie, z kolei 22,9 proc. korzysta z internetu od 4 do 6 godzin dziennie, a aż 12 proc. potrafi być online przez 12 godzin i więcej.Jednocześnie jednak, aż 56 proc. badanych nastolatków stwierdziło, że powinni mniej korzystać ze smartfona. Do tego młodzi ludzie coraz szybciej dostają dostęp do internetu. Wiek "inicjacji internetowej" - jak wynika z badania - to już 6 lat i 10 miesięcy.

Reklama
Nastolatki 3.0 - raport NASK dotyczący zachowania młodych ludzi w sieci
pobierz plik

Czego najchętniej szukają nastolatkowie w sieci? aż 65 proc. słucha muzyki, 62 proc. korzysta z internetu do oglądania filmów. Równie dużo korzysta z komunikatorów (61 proc.) - oraz serwisów społecznościowych (59,4 proc.). Te sposoby kontaktów mocno bowiem wygrały z e-mailem, jeśli chodzi o kontakt z rówieśnikami (z poczty korzysta jedynie 18,1 proc. młodych ludz). Jednocześnie więcej osób odrabia prace domowe, korzystając z internetu (50,6 proc.) niż gra (40, 9 proc.). Internet nie jest jednak wykorzystywany na szeroką skalę przez nastolatki do poszerzania wiedzy (15,5 proc.), a jedynie 1,6 proc. dzieci korzysta z kursów e-learningowych.

Raport opisuje też ciemne strony życia online. Z danych wynika, że aż 49 proc. nastolatków pało ofiarą przestępstwa w sieci. Co trzeci zaatakowany młody człowiek nie zwrócił się o pomoc do nikogo. To może być efekt wstydu czy strachu. Mogą też myśleć, że to tylko jednorazowe zdarzenie i więcej nic się im nie stanie - mówi nam Marcin Bochenek dyrektor pionu rozwoju społeczeństwa informacyjnego NASK.

Reklama