Nowy koronawirus, który nieustannie jest tematem numer jeden w mediach, przyciągnął uwagę cyberprzestępców. Dotychczas zarejestrowaliśmy tylko 10 unikatowych szkodliwych plików, jednak można podejrzewać, że dopóki temat będzie gorący, szkodliwa aktywność w tym zakresie będzie się zwiększać. Przestępcy nie mają skrupułów i z pewnością będą żerować na osobach, które martwią się o swoje zdrowie, jednak nie posiadają wystarczającej świadomości w zakresie cyberzagrożeń - powiedział Anton Iwanow, analityk szkodliwego oprogramowania w firmie Kaspersky.

Reklama

Produkty firmy Kaspersky wykrywają szkodliwe pliki związane z nowym koronawirusem z następującymi werdyktami: Worm.VBS.Dinihou.r, Worm.Python.Agent.c, UDS:DangerousObject.Multi.Generic, Trojan.WinLNK.Agent.gg, Trojan.WinLNK.Agent.ew, HEUR:Trojan.WinLNK.Agent.gen, HEUR:Trojan.PDF.Badur.b

Eksperci z firmy Kaspersky przygotowali kilka porad, dzięki którym można uniknąć szkodliwych programów podszywających się pod dokumenty zawierające treści dot. popularnych tematów. Radzą, by unikać podejrzanych odnośników obiecujących dostęp do ekskluzywnych treści. Aby uzyskać rzetelne informacje, należy korzystać z oficjalnych i zaufanych źródeł. Warto też zwrócić uwagę na rozszerzenia załączników, bo dokumenty i filmy nigdy nie mają rozszerzeń EXE ani LNK. Warto też zainwestować w dobre oprogramowanie antywirusowe.