Jak poinformowała spółka, usunięte konta łamały regulamin serwisu i stanowiły skoordynowaną próbę podważenia publicznej dyskusji. Najwięcej z usuniętych kont - 8,5 tys. - to sieć botów i trolli powiązanych z rządzącą w Serbii partią SNS i jej liderem prezydentem Aleksandarem Vucziciem. Wykreowana na zlecenie SNS sieć miała promować narracje serbskich władz i chwalić prezydenta.

Reklama

Skasowano też ponad 5,3 tys. kont związanych z władzami Arabii Saudyjskiej. Ich celem było wychwalanie działań państwa oraz krytyka geopolitycznych rywali monarchii - Kataru i Turcji. Podobny cel - wzmacnianie krytyki działań Iranu, Kataru i Turcji - miała sieć ponad 2,5 tys. fałszywych użytkowników kierowana przez egipskie władze.

Twitter skasował też ponad 3 tys. fałszywych kont kierowanych przez rządzących w Hondurasie oraz sieć 795 indonezyjskich botów agitujących przeciwko ruchowi separatystów z Papui Zachodniej. Nie jest to pierwsza masowa akcja Twittera skierowana przeciwko rządowym trollom i botom. W ubiegłym roku usunięto ponad 200 tys. fałszywych kont działających na zlecenie m.in. władz Chin, Arabii Saudyjskiej i Egiptu.