ABW prowadzi dalsze działania dotyczące podmiotów zaangażowanych w stworzenie witryny - zaznaczył rzecznik. Żaryn wyjaśnił, że ABW uzyskała informacje dotyczące funkcjonowania zarejestrowanej w polskiej domenie strony internetowej, która publikowała materiały propagandowe organizacji terrorystycznej - Państwa Islamskiego (IS).

Reklama

"Strona, publikująca w języku arabskim, umożliwiała zamieszczanie radykalnych materiałów m.in. pochodzących z tygodnika, radia i wydawnictwa prowadzonego przez IS. Użytkownicy mogli również komentować zamieszczone treści" - powiedział PAP rzecznik. "Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, realizując ustawowe zadania, oceniła, że publikacje wypełniają znamiona przestępstwa - publicznego nawoływanie do popełnienia przestępstw przeciwko ludzkości" - wyjaśnił. "W efekcie czynności podjętych przez ABW strona została zablokowana. Teraz prowadzone są działania, aby zidentyfikować osoby zaangażowane w funkcjonowanie serwisu" - zaznaczył rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Żaryn powiedział PAP, że takie serwisy są rejestrowane w polskiej domenie sporadycznie, ale nie jest to pierwszy raz, gdy ABW realizując swoje zadania zidentyfikowała taką stronę, której treść wpisuje się w szerzenie propagandy terrorystycznej. "W przypadku wykrycia serwisów zajmujących się szerzeniem propagandy Państwa Islamskiego ABW za każdym razem podejmuje czynności mające na celu ich zablokowanie i ustalenie osób związanych z tego typu działaniami" - zaznaczył w rozmowie z PAP.