Chodzi o komentarz posłanki Lewicy do wiadomości, które przekazało w minionym tygodniu Vatican News. Pod artykułem "Ponad 750 chrześcijan rozstrzelanych przed kościołem w Etiopii", który w mediach społecznościowych udostępnił Ośrodek Monitorowania Chrystianofobii Fidei Defensor, posłanka Lewicy napisała: "A po co kościół katolicki się tam wpakował? Dlaczego nie uszanował miejscowych wierzeń?".

Reklama

Wpis Prokop-Paczkowskiej, choć dość szybko usunięty przez autorkę, wywołał w internecie falę oburzenia.

Prezydium klubu Lewicy

We wtorek odbyło się prezydium klubu, gdzie jednym z wątków była sprawa Prokop-Paczkowskiej. - Prezydium odbyło się z udziałem pani posłanki. Wysłuchaliśmy jej wyjaśnień; jeszcze raz przeprosiła ona za zaistniałą sytuację, zdając sobie sprawę z tego, że tego typu nieodpowiedzialne wpisy szkodzą całej Lewicy - powiedział PAP sekretarz klubu.

Jak dodał, "prezydium znając te wszystkie wyjaśnienia uznało za naganne postępowania pani posłanki i tego typu działalność oraz udzieliło kary nagany".

Solidarna Polska chce kary

We wtorek politycy Solidarnej Polski z klubu PiS zapowiedzieli złożenie wniosku do sejmowej komisji etyki o ukaranie posłanki Prokop-Paczkowskiej za jej komentarz dotyczący rozstrzelania chrześcijan w Etiopii.

Oświadczenie posłanki

Prokop-Paczkowska jeszcze w ubiegłym tygodniu przekazała PAP, że bardzo współczuje rodzinom ofiar i ubolewa, iż religijne wojny od wieków zbierają krwawe żniwo, i dzieje się to także w XXI wieku. - Moją intencją nie było nikogo ranić ani obrazić, wpis był zbytnim skrótem myślowym, przepraszam - mówiła PAP posłanka

Szczegóły masakry

Według doniesień brytyjskiego portalu "Church Times" sprzed tygodnia, co najmniej 750 osób zginęło w masakrze przed kościołem Matki Bożej z Syjonu w Aksum w regionie Tigraj. Ludzie, którzy ukryli się przed napastnikami w świątyni należącej do Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego, mieli zostać wyprowadzeni na zewnątrz i rozstrzelani.

MSZ w piątkowym komunikacie podkreślił, że Polska "z ogromnym niepokojem" przyjmuje doniesienia o masakrze ludności cywilnej, do której miało dojść pod koniec ubiegłego roku przed kościołem Matki Bożej z Syjonu w Aksum w etiopskiej prowincji Tigraj. "Z całą stanowczością potępiamy sprawców tej barbarzyńskiej zbrodni popełnionej w miejscu kultu religijnego. Oczekujemy, że władze Etiopii podejmą niezwłocznie wszelkie możliwe działania zmierzające do wyjaśnienia jej okoliczności oraz ukarania sprawców" - czytamy w komunikacie polskiego resortu dyplomacji.

Reklama

"Wzywamy strony konfliktu do powstrzymania się od przemocy i przestrzegania praw człowieka, zapewnienia bezpieczeństwa ludności cywilnej, a także właściwej ochrony miejsc kultu i wolności wyznania. Apelujemy o nieskrępowany dostęp dla dostaw humanitarnych do prowincji Tigraj" - dodał MSZ.

Wojna domowa w Etiopii

W Etiopii od kilku miesięcy trwają starcia rządu z władzami regionu Tigraj, które dążą do secesji. Od 4 listopada trwała ofensywa wojsk rządowych w położonej na północy Etiopii prowincji. Tigrajem rządzi Ludowy Front Wyzwolenia Tigraju (TPLF). Rząd w Addis Abebie i władze Tigraju uznają się wzajemnie za nielegalne. W grudniu etiopski rząd ogłosił zwycięstwo w walce z rebeliantami, uzyskując pełną kontrolę nad stolicą Tigraju, Makalle. Walki jednak nadal trwają.

Informacje podawane przez obie strony są trudne do zweryfikowania, ponieważ połączenia telefoniczne i internetowe z regionem zostały zerwane, a dostęp do informacji jest ściśle kontrolowany przez rząd w Addis Abebie od czasu rozpoczęcia walk 4 listopada. Szacuje się, że od tego czasu w wojnie zginęły tysiące ludzi, a prawie 100 tys. uchodźców zbiegło do Sudanu.

Znajdujące się w regionie Tigraj miasto Aksum położone jest ok. 50 km od granicy z Erytreą. Większość z mieszkańców to chrześcijanie koptyjscy i należy do Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Według tradycji etiopskiego kościoła w Kaplicy Tablic w Aksum przechowywana jest Arka Przymierza. Aksum to także stolica pierwszego państwa etiopskiego i w przeszłości miejsce koronacji cesarzy Etiopii. Pozostałości starożytnego miasta - założonego ok. V wieku p.n.e. zostało w 1980 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.