Komentując decyzję YouTube o usunięciu kanałów RT DE, rzecznik oznajmił, że widoczne są "znamiona naruszenia przepisów rosyjskich", w połączeniu "z cenzurą i przeszkodami w rozpowszechnianiu materiałów" dziennikarskich. Nie wykluczył działań, których celem miałoby być przymuszenie YouTube do przestrzegania przepisów obowiązujących w Rosji.

Reklama

Rosja grozi blokadą YT

Wcześniej w środę rosyjski państwowy regulator mediów i internetu, urząd Roskomnadzor oświadczył, że zwrócił się do koncernu Google z żądaniem odblokowania kanałów RT. Ostrzegł, że w przeciwnym razie rozpatrzy możliwość zablokowania YouTube. MSZ Rosji wydało oświadczenie, w którym zagroziło podjęciem kroków wobec YouTube i wobec mediów niemieckich w Rosji.

Kanały niemieckojęzycznej RT zostały usunięcie z YouTube we wtorek. Google oświadczył, że kanały te rozpowszechniały fałszywe informacje na temat koronawirusa i otrzymały ostrzeżenie w związku ze swoimi publikacjami. Prawo do publikowania materiałów wideo zostało zawieszone, ale kanały próbowały obejść te ograniczenia, wobec czego nastąpiło ich usunięcie.