Funkcjonariusze z Komendy Głównej Policji zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępców oraz komendy wojewódzkiej w Katowicach zatrzymali dwóch hakerów podszywających się pod Polską Grupę Energetyczną. Dwaj mężczyźni w ciągu tylko 14 dni wysłali ponad milion SMS–ów z informacją o rzekomej niedopłacie na rachunku za prąd. Wiadomości zawierały link do fałszywej strony płatności, na której wyłudzali od swoich ofiar wrażliwe dane. Hakerów złapano na gorącym uczynku w jednym z opolskich hoteli.

Reklama

Takich ataków będzie więcej

Phishing w ostatnim czasie mocno przybiera na sile. CERT Polska zarejestrował w ubiegłym roku łącznie 29 483 unikalnych incydentów cyberbezpieczeństwa. Najczęstszym typem ataków był właśnie phishing - stanowiący niemal 77 proc. wszystkich obsłużonych przypadków. Jest to wzrost o 196 proc. w porównaniu do poprzedniego roku.

Wiele wskazuje na to, że w tym roku liczba tego typu incydentów się nie zmniejszy. W kwietniu oraz maju systemy telemetryczne firmy Bitdefendera wykryły niebezpiecznego trojana FluBota rozpowszechnianego za pośrednictwem wiadomości SMS. Co ciekawe, na liście najczęściej atakowanych przez tego szkodnika krajów znalazła się Polska.

Reklama